30.07.2018 12:43

Jiráskův Hronov nabídne desítky představení a dalších akcí

V Hronově na Náchodsku v pátek začne 88. ročník festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov. V hlavním programu se do 11. srpna divákům představí 37 inscenací či choreografií v 80 představeních, řekl dnes ČTK ředitel festivalu Jan Julínek.

Na jevištích vystoupí více než 60 souborů včetně souboru z Islandu, Slovenska a Itálie. „Program se dělí na tři části: hlavní, doprovodný a volný program ve veřejných prostranstvích. Hlavní část tvoří inscenace, které postoupily z celostátních přehlídek různých druhů amatérských divadel. Také doprovodný program je v hlavních hracích prostorech, ale jde o takzvané inspirativní představení. Volný program je bez vstupného," řekl ČTK Julínek. Podle něho je v rámci volného programu devět večerních představení, devět pohádek a 15 kapel.

V hlavním programu je například inscenace Bylo nás pět v podání pražského tanečního studia Light nebo na hra Její pastorkyňa divadelního souboru Máj z Prahy. „V doprovodném programu se představí například představení Barunka is leaving studentů DAMU Divadla Disk," uvedl Julínek.

Festival zahájí v pátek v 18:00 v Jiráskově divadle Sen noci svatojánské v podání domácího souboru.

Festival je podle pořadatelů nejstarší divadelní přehlídkou neprofesionálního divadla v Evropě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují zahraniční neprofesionální divadla.

http://www.jiraskuvhronov.eu/

Autor článku: ČTK: Tomáš Kučera, kš, foto převzato z: https://www.facebook.com/jiraskuv.hronov/