22.09.2006 00:00

Jlbjlt – nový kulturně informační web

Pod názvem jlbjlt (čti jelibojelito) byl nedávno zprovozněn nový kulturně informační web, a to za účelem pomoci propagovat kulturu okrajového zájmu, ale nezanedbatelného významu.

Prvotním impulzem k vzniku webu na adrese http://jlbjlt.net nebyla ani tak představa o kulturním přehledu s "kompletním" pokrytím, nýbrž právě naopak - nabídnout výběr. Cílem je především podpořit akce, jež mají v poměru ke své kvalitě malou propagaci a obecně se řadí spíše do nezávislého proudu. Na českém internetu existuje již několik kvalitních portálů zaměřených na určitou část kultury, která je tímto relativně pokryta a jlbjlt proto nemá za cíl takovýmto konkurovat.

Přestože jlbjlt má své stálé redaktory, klade v tvorbě svého obsahu důraz především na účast samotných kurátorů, umělců, pořadatelů a zástupců kulturních institucí či dalších jednotlivců. Instrukce, jak se zapojit, lze najít na webu v části FAQ.

Díky jednoduchému a účelnému designu je snadné se v jlbjlt rychle zorientovat. Přispěvatelé ocení také přehlednou a uživatelsky příjemnou administrativu, takže zveřejnění pozvánky na kulturní akci je otázkou chvilky.

Jlbjlt vzniká na zcela nekomerční bázi a proto na něm neobjevují žádné reklamní proužky ani jiný druh placené inzerce.

Popis stránek

Jlbjlt má dvě hlavní části. První je blog, v němž jsou příspěvky řazené dle data vložení, a druhý je kalendář, v němž se dají hledat akce přehledně seřazené dle data konání. Celý systém je spravován přes přehledný redakční systém, jež je k nahlédnutí na www.jlbjlt.net/nfo

Pro částečné zjednodušení orientace je obsah řazen do osmi kategorií. Toto však nemá směřovat k striktnímu škatulkování; ke každé akci je proto možné těchto kategorií přiřadit více. Stejně tak koncept jejich barevného rozlišení se snaží částečně stírat rozdíly mezi těmi, jež jsou si nejblíže.

Příspěvky je možné vkládat v češtině, slovenštině a případně i v angličtině. Součástí stránek je též RSS feed a newsletter.

Kontakt: Pash*, E pash@oknea.net

Převzato z www.institutumeni.cz

Autor článku: redakce