10.10.2012 21:55

Karlovarské divadlo chystá Chválu bláznovství s Michalem Malátným

Činohra z Karlovarského městského divadla, která vloni po sedmileté vynucené pauze obnovila činnost, připravuje svou třetí premiéru. Tentokrát půjde o dramatizaci díla Axela Hellstenia a Pettera Naesse Chvála bláznovství s podtitulem Elling a Kjell. V hlavních rolích se představí Michal Malátný, herec a frontman skupiny Chinaski, jehož partnerem je Tomáš Petřík ze Středočeského divadla v Kladně. ČTK o tom dnes informoval umělecký šéf souboru a režisér Jiří Seydler.

Hra vypráví o autistické dvojici, která je po úspěšné léčbě propuštěna z ústavu do chráněného bydlení. Musí se ale aktivně zapojit do vnějšího světa, jinak jí hrozí návrat zpět do psychiatrické léčebny. Pro autismem postižené jedince je těžké vystoupit ze zavedených vzorečků chování a vztahů, na které si už v ústavu zvykli. "Z toho vychází nejen řada komických situací, ale také ponaučení. Kromě Malátného a Petříka účinkují v dalších rolích Lenka Langová a Karel Beseda," dodal Seydler.

Karlovarskému divadlu se i ve třetí hře podařilo udržet záměr angažovat pro každou hru vždy jednu výraznou hereckou osobnost, kterou doplňují herci spojení s karlovarským divadlem. V Divadelní komedii, která se stala prvním počinem vzkříšeného souboru, to byl Igor Bareš. Toto představení už mělo derniéru po vcelku slušné návštěvnosti. Ve druhé hře, jíž byla Komedie potmě a divadlo ji i nadále hraje, to je Pavel Nový. "Očekáváme, že i o třetí hru s premiérou 20. října bude mít publikum zájem," dodal Seydler.

Karlovarské městské divadlo sloužilo po likvidaci souboru v roce 2004 jako scéna pro dovezená představení. V tomto režimu funguje dále s tím rozdílem, že program postupně doplňují produkce domácí činohry. Radnice před sedmi lety zrušení stálého souboru zdůvodnila klesající návštěvností a vysokými náklady na provoz. Město následně pronajalo scénu na čtyři roky pražskému Divadlu Na zábradlí Karla Heřmánka. Od ledna 2008 divadlo už provozuje obecně prospěšná společnost Karlovarské městské divadlo.

Autor článku: ČTK: vlm, snm, foto: Chvála bláznovství

Karlovarské divadlo chystá Chválu bláznovství s Michalem Malátným