10.05.2017 10:46

Karlovarské divadlo uvede novou pohádku Jany Pithartové

Činohra Karlovarského městského divadla připravuje premiéru hry Jany Pithartové Konec strašidel ve Svatošských skalách. Pohádku vycházející z místních pověstí režíruje Jiří Seydler. Premiéru bude mít v neděli 21. května, řekl dnes režisér novinářům.

Příběh, napsaný přímo karlovarské divadlo, je volně inspirovaný knihami Zdeňka Šmída. „Je to o věčném, faustovském hledání lásky a štěstí. Protože, jak se v naší pohádce tvrdí a já jsem o tom přesvědčen, že láska se nedá koupit ani vyčarovat, ale musí se zasloužit. Je to o tom nejvěčnějším tématu, který lidstvo řeší už od dob Gilgameše," popsal Seydler.
Protože ve hře vystupují nejen živí herci, ale i loutky, museli se herci naučit dva až tři odlišné hlasy a charaktery. V jednu chvíli jsou totiž na podiu sice čtyři herci, ale hrají osm postav. Pohádka volně navazuje na úspěšnou hru Nevěsta pro hastrmana z pera stejné autorky. Soubor hru nastudoval před třemi sezonami a hrál ji donedávna.

V konceptu her, inspirovaných místní historií, chce divadlo pokračovat. Příští hra, kterou chce činohra karlovarského divadla nastudovat do konce roku, by měla být ságou významného karlovarského rodu Becherů.

Konec strašidel ve Svatošských skalách je v pořadí 14. premiérou od obnovení divadelního souboru karlovarského divadla. To má v současné době kromě nové pohádky v repertoáru ještě opět historií inspirovaný příběh Karel IV. Strasti otce vlasti a společný projekt s chebským divadlem a Karlovarským symfonickým orchestrem Adéla ještě nevečeřela.

http://www.karlovarske-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: pnp, gcm