13.08.2019 11:12

Kladenské divadlo povede režisérka Irena Žantovská, herci výběr nové šéfky kritizují

Odvolaného jednatele Městského divadla Kladno Jana Krafku střídá režisérka Irena Žantovská. Rozhodli o tom v pondělí kladenští radní. Žantovská byla jediná, která se do konkurzu přihlásila. Postup magistrátu kritizují například herci. Podle uměleckého šéfa Jaroslava Slánského neakceptují ani odvolání Krafky, ani jmenování Žantovské.

Komise považuje Irenu Žantovskou za vhodnou kandidátku. "Měli jsme ulehčené rozhodování, protože se do výběrového řízení přihlásil jen jeden kandidát. Ale tím nechci její hodnocení nijak snižovat," řekl kladenský primátor Dan Jiránek (ODS), který byl dočasně řízením divadelní scény pověřen.
Žantovská nastoupí 19. srpna.

Soubor se změnou nesouhlasí
Umělečtí šéfové kladenských divadel kritizovali výběrové řízení pro uspěchanost a načasování do divadelních prázdnin. "Hlavně jde o to, že transparentní výběrové řízení provedeno v době dovolených a divadelních prázdnin ukázalo, že se přihlásil pouze jeden člověk, přišla jedna obálka a to byl absolutní vítěz," reagoval umělecký šéf Jaroslav Slánský.
Původního jednatele divadel Jana Krafku odvolalo vedení města krátce před začátkem prázdnin, a to pro ztrátu důvěry v jeho manažerské ekonomické dovednosti. "Zatímco ještě v roce 2016 činila ztráta společnosti DK přes 31,1 mil. korun, v loňském roce již vykázala schodek o téměř 25 mil. vyšší," uvedl magistrát v tiskové zprávě. Zároveň pochválil personální stabilizaci souboru i vyšší návštěvnost. Jiránek poznamenal, že pro Krafku počítají s vytvořením pozice personálního ředitele.

Umělecký soubor jak hlavní divadelní scény, tak divadla Lampion s vyjádřením města nesouhlasí a považují ho za účelový. Stejně jako Krafka argumentují, že hospodaření prošlo auditem i schválením (předchozího vedení - pozn. redakce) městské rady.

Situace se opakuje
Napjatá situace v kladenském divadle není ojedinělá. Podobnou prožíval umělecký soubor před čtyřmi lety, kdy po "dohodě" odešel šéf souboru Daniel Přibyl. Na jeho místo pak nastoupil vedoucí kultury magistrátu Ladislav Pavlík, kterého soubor nepřijal.

Od roku 2016 se následně stal uměleckým ředitelem kladenského divadla herec Jaroslav Slánský - a to bez výběrového řízení. Také Jan Krafka, který v září 2016 ve funkci nahradil tehdejší ředitelku Blanku Bendlovou, byl do funkce ustaven bez výběrového řízení.

https://www.divadlokladno.cz/

foto: MD Kladno

Autor článku: převzato z: https://region.rozhlas.cz/kladenske-divadlo-povede-reziserka-irena-zantovska-herci-vyber-nove-sefky-8037193