25.04.2017 11:48

Kladno bude za zpožděnou opravu divadla vymáhat devět milionů korun

Kladno bude za zpožděnou opravu divadla vymáhat devět milionů korun. Návrh právníků na snížení částky ze 69 milionů korun dnes schválili zastupitelé. Původní částka je podle právníků nepřiměřená a město tak má mít po jejím snížení větší šanci, že ji uzná soud. Novinářům to řekl primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno). Podle opozičního zastupitele Miroslava Bernáška (ODS) ale město objektivně přišlo minimálně o 40 milionů korun na vícenákladech.

Podle smlouvy mezi Kladnem a společností CGM, která opravu divadla nedokončila a je v insolvenci, má město nárok kvůli zpoždění na částku 69 milionů korun. Pokutu město počítalo z doby prodlení, očekávalo se, že v nejhorším případě půjde maximálně o týdny. Protože firma zkrachovala, musela radnice vybrat novou, která práce dokončila, kvůli zákonným lhůtám to ale trvalo měsíce. Tím se pokuta dostala na výši, kterou by soud teoreticky mohl označit za nepřiměřenou.

Podle primátora bude věřitelů CGM u insolvenčního soudu více a šance na získání plné pokuty je minimální, proto koalice hlasovala pro snížení částky na devět milionů korun. „Je to tak maximum, co můžeme dostat," uvedl Volf. „Já si myslím, že spíš by město mělo vyčkat rozhodnutí soudu, aby soud sám rozhodl o případném snížení podílu," uvedl Bernášek. Společnost CGM smlouvu s podmínkami pokuty podepsala a podobu smlouvy včetně pokuty podle Bernáška schválil i poskytovatel evropské dotace ROP Střední Čechy.

Divadlo bylo po pěti letech znovu oficiálně otevřeno před rokem. Rekonstrukce stála zhruba 160 milionů korun, z nich většinu pokryla evropská dotace. Dalších 15 milionů stálo vybavení.

https://divadlokladno.cz/

Autor článku: ČTK: Sandra Bejšáková, kš