13.02.2017 13:22

Klicperovo divadlo uvede detektivní komedii Kati

Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede v sobotu 18. února v premiéře detektivní komedii Kati od britského dramatika s irskými kořeny Martina McDonagha. Režie se ujal Jan Frič. ČTK o tom informoval Martin Sedláček z hradeckéhodivadla. Kati jsou šestou premiérou hradeckého divadla v sezoně 2016/2017.

Hra Kati, která se odehrává v šedesátých letech 20. století v Anglii, měla premiéru v září 2015 v Royal Court Theatre a od té doby získala řadu významných ocenění. McDonagh vycházel při psaní ze životních příběhů slavných britských popravčích Alberta Pierrepointa a Harryho Allena, kteří provozovali kromě svého katovského řemesla pohostinství a v Anglii byli oslavováni na úrovni celebrit.

Režisér Frič k hradecké inscenaci uvedl, že Kati jsou pro něj o drzosti, neznalosti míry, fórcích, které se vymstí, a také o maloměšťáctví či o hrozivé síle davu. Nejtěžší na zkoušení hry s hradeckým souborem bylo například vyřešit problém s počtem piv předepsaných hercům ve hře či vyřešit technologicky překvapení ze závěru hry. Dramaturgyně Jana Slouková uvedla, že hry Martina McDonagha jsou vtipné, důkladně prokomponované, neberou si servítky a odkrývají sobectví a samozřejmost, se kterou se akceptuje násilí. „Jsou to navíc hry plné hlášek a vypointovaných dialogů, které vedou nejrůznější více či méně podivné existence v určitém izolovaném společenství," dodala.

Klicperovo divadlo v divadelní sezoně 2016/2017 uvede ještě hru Christophera Hamptona Úplné zatmění v režii Terezy Karpianus, její premiéra je naplánovaná na 11. března. Poslední premiérou sezony hradeckého divadla bude 20. května uvedení vídeňské operety Netopýr v režii Davida Drábka.

http://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: sja, kš