13.12.2017 13:09

Klicperovo divadlo uvede premiéru hry Williama Shakespeara Sen noci svatojánské aneb Čas probuzení v úpravě Davida Drábka

Klicperovo divadlo v Hradci Králové chystá na sobotu 16. prosince premiéru divadelní hry Williama Shakespeara Sen noci svatojánské aneb Čas probuzení v úpravě Davida Drábka. Premiéra na hlavní scéně Klicperova divadla začíná v 19:00. Drábek v tiskové zprávě divadla uvedl, že se nechal inspirovat slavným americkým filmem Čas probuzení. Děj je zasazen netradičně do nemocničního prostředí, kde jsou pacienti desítky let v klinickém stavu.

„David Drábek je známý tím, že se od tématu odchyluje poměrně hodně. Těch věcí, co v Hradci dělal, bylo už více, třeba Macbeth, Richard III. nebo Romeo a Julie. Všechny tyto věci nabalil na úplně jiné téma, čímž si však diváky získal," řekl ČTK mluvčí hradeckého divadla Martin Sedláček.

„Když jsem uvažoval o koncepci, tak jsem měl nutkavý pocit, že musíme propojit Shakespearův Sen noci svatojánské s filmem Čas probuzení - s Robinem Williamsem a Robertem De Nirem v hlavních rolích," prozradil Drábek. Děj je zasazen netradičně do nemocničního prostředí. „Dojde tam k malému zázraku, k určitému probuzení z těžké nemoci, byť se ukáže, že je to taková romantická a chvilková labutí píseň. Nicméně tato utkvělá představa, že musíme zfúzovat alžbětinskou hru a jeden americký film se silným poselstvím, ta byla u kořene té věci," uvedl Drábek.

Podle něj ale diváci nepřijdou o děj slavné poetické svatební komedie plné magických lektvarů, zmatených párů, amatérských divadelníků, šibalských nadpozemských bytostí, žárlivých milenců a zamotaných příběhů, který se odehrává během jedné horké letní noci. „Shakespearovský příběh se sice odehraje, ale úplně jinak. Vytvořil si vlastní příběh," dodal Sedláček.

Divákům se představí Jan Vápeník v roli ředitele nemocnice a Thésea, Kamila Sedlářová jako přimářka a Hippolyta a Titánie, Jiří Panzner v roli Dr. Puckmana, Natálie Holíková v roli zdravotní sestry a Flóry a řada dalších herců. Hudební aranžmá připravil Darek Král, scénu navrhl Marek Zákostelecký, kostýmy Tomáš Kypta, dramaturgii má na starosti Ladislav Nunvář a choreografii Sára Venclovská.

Hra Sen noci svatojánské bude v hradeckém divadle třetí premiérou sezony 2017/2018, pro kterou je naplánováno sedm premiér. Další premiéru divadlo připravuje na 17. března 2018, kdy ve Studiu Beseda uvede hru Rolanda Schimmelpfenniga Černá voda v režii Michala Háby.

http://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Tomáš Kučera, gcm