18.05.2016 11:32

Klicperovo divadlo uvede v premiéře hru Davida Drábka Unisex

Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede v sobotu 21. května ve světové premiéře a v režii autora hru Unisex. Svérázná apokalyptická fantasy Davida Drábka je věnovaná případům násilí v Evropě. ČTK o tom informoval Martin Sedláček z hradeckého divadla.

"Unisex je inscenace, na níž mi velmi záleží. Je ostrá jako skalpel, zároveň snad i výpravná a zábavná v tom duchovně občerstvujícím smyslu slova," uvedl k premiéře Drábek. Podle dramaturgyně Markéty Bidlasové je Drábkův Unisex hrou plnou temna a mrazu, hlavními hrdiny jsou sympatičtí outsideři, kteří se buď svým fyzickým nebo duševním ustrojením velmi vymykají průměru. "Dále tu máme nadpřirozené bytosti a jevy, máme tu mrtvé, s nimiž je možno normálně komunikovat. Máme tu mnoho různých reflexí doby, od drobných postřehů každodennosti až po komentáře současnosti," uvedla Bidlasová.

Drábek, který napsal hru Unisex v roce 2009, tvrdí, že je velkým příznivcem Evropské unie. "Za mák nevěřím Rusku a považuju ho za minimálně stejné ohrožení jako militantní a Koránu odcizený islamismus. Evropa je mžouravá a zlenivělá, otylá z dostatku. Otupělá stovkami diplomatických a ekonomických konsenzů. Ale pořád je to nejlepší myslitelné společenství a doslova záchrana pro geopoliticky tak bezvýznamnou zemi, jakou je Čechie," uvedl Drábek.

Unisex je v Klicperově divadle sedmou a poslední premiérou v končící divadelní sezoně. Divadlo tradičně svou sezonu uzavře mezinárodním festivalem Divadlo evropských regionů, který začne v pátek 17. června.

http://www.klicperovodivadlo.cz/ 


Autor článku: ČTK: sja, hj

Klicperovo divadlo uvede v premiéře hru Davida Drábka Unisex