28.03.2006 00:00

Komorní Fidlovačka v Praze zahájila oficiálně činnost

Praha 28. března (ČTK) - Komorní scéna pražského Divadla na Fidlovačce zahájila svoji činnost. V hledišti někdejšího kina Morava v Nuslích, vzdáleného pouhých 333 kroků od mateřské scény, usedli při té příležitosti především sponzoři, kteří Tomáši Töpferovi a Elišce Balzerové s rekonstrukcí pomohli, neboť nadace Fidlovačka na ni nezískala ani korunu. Při opravách přiložili ruce k dílu i mladí členové divadla, řada prací se realizovala svépomocí.

Pro Balzerovou to byl večer pracovní, neboť přátele a příznivce potěšila monodramatem irské autorky Geraldiny Aronové Můj báječný rozvod, s nímž dosud hostovala v pražské Viole. Vlídnou komedii mísící humor i slzy s ní nastudovala režisérka Jana Kališová a od října 2003 měla přes stovku repríz. Pro Balzerovou každý večer znamená zvládnout šedesát stran monologu a ve spoustě situací a převleků ztvárnit sedmnáct postav.

Když tato šéfka Nadace Fidlovačka spolu s Tomášem Töpferem v pondělí pozdravila v hledišti Komorní Fidlovačky premiérové publikum romantické hry Leonarda Gersheho Motýli, přiznala, že celý večer se jí hlavou honila vzpomínka na okamžik, kdy 26. října 1998 po dvacetileté přestávce a rozsáhlé přestavbě ožilo Divadlo na Fidlovačce. Do nákladů ve výši 50 milionů korun přispěli i drobní dárci. Tehdy pásku přestřihl Karel Bursík z Let u Prahy, který divadlu věnoval celý svůj důchod přesto, že obnovenou scénu jako slepec nikdy neuvidí.

"A hrdina prvního představení Komorní Fidlovačky je jakousi shodou okolností také slepý," upozornila dojatá Balzerová.

Ještě začátkem měsíce připomínal někdejší kinosál staveniště. "Jsem rád, že radnice Prahy 4 zachovala tento prostor kultuře. Pronajala nám ho na dobu neurčitou za 10.000 korun měsíčně," uvedl Töpfer. V interiéru kina se nemohly dělat velké stavební úpravy. Zmizelo plátno, některé příčky a stropní podhledy. Z hlediště, nyní s kapacitou 156 míst, byl odstraněn zvýšený balkon, kde divadlo bude mít zatím zázemí. Do konce sezony půjde o zkušební provoz se zhruba dvanácti představeními měsíčně.

Jiří Borovička mal

Autor článku: ČTK