26.04.2006 00:00

Královna mezi českými herečkami Bohdalová má stále plno práce

Praha 26. dubna (ČTK) - Patří k nejoblíbenějším českým herečkám všech dob, je jednou z nejpopulárnějších komiček, ale na svém uměleckém kontě má i řadu vážných filmových a divadelních rolí. Děti milují pohádkové postavičky, jimž propůjčila svůj nezaměnitelný hlas, dospělí se skvěle baví u jejích televizních scének. První dáma české zábavy, herečka Jiřina Bohdalová, jež je také babičkou zamilovanou do svých vnuků a skvělou kuchařkou, oslaví 3. května neuvěřitelnou pětasedmdesátku.

Dlouholetá hvězda filmového plátna i televizní obrazovky stále překypuje elánem. Jen v loňském roce třeba natáčela v televizi Nova druhou řadu úspěšného seriálu Pojišťovna štěstí, v České televizi pokračování pořadu Za oponou s Jiřinou, pokřtila své premiérové DVD, se svým dvorním režisérem Zdeňkem Zelenkou točila novou pohádku a nemohla chybět ani v televizní silvestrovské scénce s Karlem Šípem.

"Na odpočinek se nechystám, nějak mi to diváci nechtějí dovolit," říká Bohdalová, jež také exceluje v Divadle Na Jezerce ve hře Lásky paní Katty, kde se poprvé na jevišti setkala se svou dcerou, herečkou Simonou Stašovou, a připravuje vydání svých memoárů. Předloni se však také u soudu ubránila nařčení, že v minulosti spolupracovala s komunistickou Státní bezpečností. Očistit své jméno před soudem se odhodlala právě kvůli svým dvěma vnukům.

Do svého prvního angažmá Bohdalová, jež se narodila 3. května 1931 v Praze, poprvé nastoupila v pražském Divadle ABC. Na jeho scénu ji coby čerstvou absolventku DAMU pozval v roce 1957 Jan Werich. S ním také později přešla do Městských divadel pražských, kde působila deset let. Další slavná éra herečky, jejíž komediální postavy často do úsměvu mísí i trochu slz, je spojena s pražským Divadlem na Vinohradech. Na jeho jevišti od roku 1967 v dalších více než třiceti letech vynikla jako Erži Orbánová v Kočičí hře Istvána Örkényho, dramatik Jiří Hubač pro ni napsal Kláru z Domu na nebesích či Josefínu ve hře Generálka.

Svůj ojedinělý komediální talent uplatnila Bohdalová zejména ve filmu a v televizi. Lidé ji znají z nestárnoucích snímků Dáma na kolejích, Ženy v ofsajdu či Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Její životní filmovou rolí je podle mnohých tragikomický part ve snímku Karla Kachyni Ucho z roku 1970, který ale mohli diváci zhlédnout až po listopadu 1989. V příběhu, jenž je obžalobou totalitního systému, excelovala se svým tehdejším manželem Radoslavem Brzobohatým. V roce 1995 pro ni Kachyňa připravil roli dětinské Fany ve stejnojmenném filmu, za niž získala ocenění Český lev. Prvního lva jí přinesla dvojrole ze Zelenkovy pohádky Nesmrtelná teta z roku 1993. Menší role na ni před pěti lety čekala v Renčových Rebelech.

Asi největší úspěch a oblibu u televizních diváků přineslo Bohdalové účinkování v legendárním Televarieté po boku jednoho z nejvíce oceňovaných tvůrců televizního humoru Vladimíra Dvořáka. Jejich spolupráce trvala přes 40 let. Skeče s Dvořákem či s Vladimírem Menšíkem patří do zlatého fondu televizní zábavy. Kromě toho, že vynikla jako konferenciérka a průvodkyně zábavnými pořady, zahrála si v televizi také v řadě her a inscenací. K nejznámějším z nich patří Dalskabáty či Svědkyně a z novějších například Návštěva staré dámy, Paní Piperová zasahuje či Povodeň. Nechyběla ani v oblíbených televizních seriálech F. L. Věk či Chalupáři a z posledních třeba v Pojišťovně štěstí.

Bez jejího nenahraditelného přínosu by si zřejmě dětští diváci několika generací tolik neoblíbili televizní večerníčkovské postavičky Křemílka a Vochomůrky či Rákosníčka. Její hlas děti znají i z cyklu Malá čarodějnice, Pohádky ovčí babičky a dalších.

Za svůj umělecký život dostala Bohdalová řadu prestižních ocenění. Z 60. let má dvě ceny Trilobit a jednoho televizního Zlatého krokodýla. Po roce 1989 získala dvakrát Českého lva a desetkrát za sebou vyhrála jako nejpopulárnější herečka televizní diváckou cenu TýTý.

Dana Petrů rmi kš

Autor článku: ČTK