13.06.2018 11:14

Křest nové knihy Jana Jiříka Divadlo a utopie: Polské divadelní studio Reduta jako příklad modernistické utopie

Křest nové knihy teatrologa Jana Jiříka, která sleduje vývoj polského divadelního studia Reduta a jeho snahu o hledání nejen originálního uměleckého výrazu, ale i zcela nového společenského uspořádání, proběhne v rámci Bazdzo fajného večera svěží polské kultury v pátek 15. 6. v Tiskárně na vzduchu.

Program večera:

  • 18.00 Začátek akce, Polské delikatesy – Svěží polské pochutiny připravené s láskou od pražských Polek.
  • 19.00 Křest knihy Jana Jiříka – Divadlo a utopie (NAMU – Nakladatelství Akademie múzických umění v Praze, 2018)
  • 20.00 Koncert kapely Jazgodki – Dvě výrazné muzikantky – Katarzyna Jackowska-Enemuo a Iwona Sojka a jejich hudební putování překračující hudební škatulky. Autorská hudba a nevšední spojení world music, folku a tradiční lidové hudby z Polska i dalších zemí.
    www.jazgodki.pl
  • 21.30 Letní retrokino – Projekce 16mm polského filmu Con amore (Jan Batory / Polsko, 1976, 97 minut; polsky, české titulky) ve spolupráci se spolkem Biograf 16 & Letní retrokino na střeše Veletržního paláce a v zahradě AVU

O publikaci:

Divadlo jako chrám, divadlo jako lidová slavnost, divadlo jako model pro nové uspořádání společnosti. Polské divadelní studio Reduta (zal. 1919) bylo jedním z reformních divadel, která se kromě inscenačních experimentů zabývala hledáním zcela nových modelů společenského uspořádání. Jan Jiřík analyzuje ve své knize kořeny tohoto jevu, který pojímá v antropologické perspektivě jako vyústění hluboké společenské změny, zastřešené termínem „modernismus“, a fungování Reduty popisuje jako modernistickou utopii.

Divadlo a utopie: Polské divadelní studio Reduta jako příklad modernistické utopie
Jan Jiřík
Nakladatel: Akademie múzických umění
Datum vydání: 5.6.2018
ISBN: 978-80-7331-464-4
Počet stran: 152

Autor článku: Eva Zavřelová, foto: Eva Zavřelová