20.03.2017 11:47

Labyrint hradeckého Draku otevře instalaci nazvanou Včelí dům

V labyrintu divadla Drak v Hradci Králové bude v úterý zpřístupněna multimediální instalace nazvaná Včelí dům. Otevřena bude do 30. září, sdělila ČTK mluvčí divadla Barbora Kalinová. Divadlo Drak také v úterý začne s chovem včel na střeše divadelní budovy v centru Hradce Králové.

„Výstavou chceme navázat na myšlenku, se kterou jsme v Draku znovu obnovili Mezinárodní institut figurálního divadla, že divadlo nevnímáme pouze jako budovu pro odehrávání divadelních představení, ale také jako místo společenské a setkávací," uvedla umělecká ředitelka divadla Dominika Špalková.

Podle divadelníků je výstava transformací výtvarného a divadelního labyrintu do imaginárního včelího úlu. „V multimediální instalaci se potkají různé přístupy a druhy umění, socha, film, zvuk a text. Příkladem z oblasti pohyblivého obrazu je kanadská umělkyně Gerda Johanna Cammaer, která konfrontuje globální jev mizení včel se zánikem klasického filmu," uvedla Kalinová.
Na výstavě bude například zastoupená i figurativní práce Anny Hulačové, sochař a performer Matěj Al-Ali vstoupí do prostoru se svými enigmatickými cizinci, masivními kinetickými objekty, které vybízejí k něžné interakci. Instalace vznikla ve spolupráci s designovým studiem Onkubátor, které je autorem architektonického a výtvarného řešení výstavy, uvedla mluvčí.

Divadlo Drak připravuje na květen a červen medobraní, kdy budou mít lidé šanci ochutnat první med od včel chovaných na střeše divadla. Divadlo Drak se nechalo k pořízení včel inspirovat fenoménem městského včelaření, kdy jsou včelstva umísťována na střechy budov v centrech velkých měst, jako jsou Paříž, Londýn či Praha.

http://labyrint.draktheatre.cz/

Autor článku: ČTK: sja, kš