28.06.2006 00:00

Laterna magika představila publikaci o své historii a projektech

Praha 28. června (ČTK) - Historii a projekty pražské Laterny magiky připomíná reprezentativní rozsáhlá publikace s podtitulem Divadlo zázraků, kterou tato scéna představila v Praze. Mapuje zajímavosti, události, osobnosti i projekty, které se v bezmála padesátileté historii této unikátní scény objevily a uskutečnily. Premiér bylo třicet.

Laterna magika vznikla v souvislosti s přípravou československé expozice pro Světovou výstavu v Bruselu Expo 1958. Režisér Alfréd Radok a scénograf Josef Svoboda v ní navázali na předchozí pokusy o uplatnění filmových postupů v divadle a využili přitom takzvaného polyekranu neboli projekce na několika plátnech současně. Polyscénický útvar, kombinující živé divadlo (činoherní, hudební, balet, pantomimu) s filmem, byl v době vzniku originální i ve světovém měřítku.

"Za celou historii Laterny magiky o ní vyšla v Čechách pouze jediná souborná publikace, a to v roce 1968. Hned po vydání však byla kvůli 'politické nevhodnosti' stažena z prodeje a celý náklad byl zničen," řekla ČTK Kateřina Knollová z obchodního oddělení této scény. Podle ní naleznou zájemci v nové, téměř čtyřsetstránkové publikaci především "záznam" bohaté podoby a vývoje divadla, které se nesmazatelně zapsalo do evropského kulturního dědictví.

Text přibližuje jednotlivé projekty i některé specifické okolnosti, které dramaturgii utvářejí a charakterizují. Připomíná, že vedle Svobody a Radoka se na tvorbě Laterny magiky podíleli také Evald Schorm, Miloš Forman, Jiří Trnka, Ján Kadár, Elmar Klos, Juraj Jakubisko, Jan Švankmajer a další významní autoři a herci.

Jednou z inscenací, o které píše, je i nejúspěšnější projekt Kouzelný cirkus, který měl od premiéry v dubnu 1977 přes 5600 repríz. Vedle domácího publika mu tleskali i diváci na třech desítkách zájezdů do šestnácti zemí. "Rádi bychom vyrovnali dluh těm, kteří táhli divadelní káru Laterny magiky před námi, i vůči našemu publiku. Věnovali jsme proto velké úsilí, abychom soustředili a uspořádali dostupné archivní materiály a zmapovali vlastní minulost," řekl ČTK ředitel Laterny magiky Petr Tošovský.

Autory publikace, která se zrodila z tisícovky fotografií, jsou Václav Janeček a Štěpán Kubišta, grafický design vytvořil Martin Taller. K dostání je přímo v divadle na Národní třídě, v obchodě Divadelního ústavu PROSPERO a ve vybraných knihkupectvích. Zatím vyšlo tisíc výtisků české verze, která se prodává po 530 korunách. V tisku je verze anglická, která bude tuto scénu prezentovat i v zahraničí.

Kmotrou knihy byla Táňa Fischerová, která v Laterně magice strávila šest let a účinkovala ve dvou inscenacích Evalda Schorma a Antonína Máši.

Jiří Borovička jik kš

Autor článku: ČTK