04.02.2022 11:59

Lednové novinky na Dramoxu: představení o životě Karla Čapka z pražského divadla Rokoko a kanadský cirkus, který mohli diváci vidět i v Česku

Diváci si mohou užít divadlo i doma v karanténách a Dramox přináší skvělé novinky. Příznivce českých literárních klasiků určitě potěší zpracování Čapkova života od scény Rokoko. Stvoření světa představí inscenace Starého divadla Karola Spišáka a akrobatická skupina Cirque Barcode se na Dramoxu objeví s představením Sweat & Ink.

Do života Karla Čapka přenese diváky představení scény Rokoko z Městských divadel pražských. Inscenace propojuje události z konce jeho života v letech 1935–1938 s dnešním světem. Zoufalý zápas dobrého člověka s přesilou, která ho udolala jen chvíli před tím, než se naplnilo to, co napsal. Věty, které jsou v představení použity často pochází právě z Čapkovy osobní korespondence. Kromě něj se na pódiu objeví i další historické osobnosti, třeba jeho osudová láska Olga Scheinpflugová nebo Tomáš Garrigue Masaryk s Edvardem Benešem.

V inscenaci Stvorenie, které je určené pro nejmenší diváky, představuje Staré divadlo Karola Spišáka počátek světa z různých pohledů. Děti spolu s herci cestují mezi různými místy, třeba andělskou školou, na ledovce za roztomilými tučňáky nebo do podmořského světa. Představení režírovala bulharská výtvarnice Magdalena Miteva, která do něj zakomponovala také techniky stínohry a černého divadla, díky kterém mají diváci prostor pro vlastní představivost.

Světoznámý francouzský loutkoherec Philippe Genty hostoval před lety s inscenací Nehybní cestovatelé v Česku, nyní si jeho představení mohou pustit předplatitelé Dramoxu u sebe doma. Hravé loutkové představení s animacemi ze základních materiálů, jako jsou třeba papír nebo látka a důmyslně vymyšlené loutky vtáhnou diváky do děje a zároveň ponechávají prostor pro vlastní imaginaci.

Světová špička mezi akrobatickými skupinami z celého světa Cirque Barcode se po letech vrací do Prahy a zároveň se představí i prostřednictvím Dramoxu. Tento týden mohli diváci na představení Sweat & Ink zajít do prostoru Jatka78 a záznam této inscenace je už nyní dostupný na Dramoxu, a to ve vysoké kvalitě. Čtyři lidé zápasí se svými omezeními při zkoumání nedokonalostí vlastní paměti. Vedla by dokonalá paměť ke štěstí? Pohybové představení o vzpomínkách a vztazích režíroval Jean-Pierre Cloutier.

https://www.dramox.cz/

Autor článku: Kristýna Sudková