15.10.2017 20:33

Legendární Stínadla ožijí na scéně Divadla Minor

Inscenaci Záhada hlavolamu podle prvních dvou dílů slavné stínadelské trilogie Jaroslava Foglara uvede dnes v podvečer Divadlo Minor. V režii Jakuba Vašíčka znovu ožijí příběhy Rychlých šípů, odkaz Vojtěcha Vonta v podání herečky a zpěvačky Moniky Načevy a dobrodružné souboje s tajemným Širokem, jehož ztvární přední čeští parkouristé Daniel Samek či Tomáš Zonyga. Představení je určené pro děti od osmi let.

Slavná Záhada hlavolamu slibuje v Minoru netradiční podívanou - jednak díky obdivuhodným fyzickým výkonům parkouristů v roli Široka, a také kvůli pojetí Vontů. Ti jsou totiž ztvárněni herečkami. „Naše inscenace je mozaikou, která divákovi odhaluje postupně jednotlivé indicie tak, aby si je složil ve svůj vlastní obrázek," říkají tvůrci.

Zároveň prý zjišťovali původ pověsti opovrhovaných i obávaných stínadelských hochů, Vontů, když hledali jevištní vyjádření této od nepaměti panující rivality mezi nimi a chlapci z ostatních čtvrtí. Řešení, které zvolili, je razantní, přináší ale podle autorů napětí, jehož je pro divadelní adaptaci takového tématu zapotřebí.

Ikonickou postavou trilogie je tajemný Široko, kterého mají zejména starší diváci v paměti především v podání Jana Třísky. „Věříme, že i náš Široko se díky neuvěřitelným schopnostem jeho představitelů vryje divákům hluboko do paměti," míní Vašíček s Jarkovským.

Jakub Vašíček (1979) a Tomáš Jarkovský (1986) patří k nejvýraznějším divadelním tvůrcům věnujícím se dětskému divákovi. Divadlo Minor úspěšně uvádělo několik let jejich inscenace Perníková chaloupka (2012) a Jak kohouti obarvili svět (2014). Oba vystudovali režii a dramaturgii alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU pod vedením Ivana Rajmonta a Jana Borny. Spolupracovali s několika českými divadly, v posledních letech pak působí v královéhradeckém Divadle Drak. Spoluzaložili také nezávislé divadlo Športniki.

https://www.minor.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, mha