24.08.2017 17:47

Letní kulturní nabídku doplnila Lullyho opera Armide ve Valticích

Letní kulturní nabídku na jižní Moravě rozšířilo scénické provedení opery Armide, vrcholného díla Jeana-Baptisty Lullyho. Pro nedávno rekonstruované zámecké divadlo ve Valticích na Břeclavsku dílo nastudoval mezinárodní tým. Jde o první české provedení inscenace vzniklé v roce 2015 v Göttingenu v Německu. Po dnešní podvečerní premiéře se uskuteční ještě páteční repríza.

Vedle mladých zahraničních pěveckých sólistů se na inscenaci podílí český taneční soubor Hartig Ensemble, Projektový sbor z Göttingenu a také Göttingenský barokní orchestr. Je obsazený předními instrumentalisty, známými z mezinárodní scény autentické interpretace staré hudby, uvedl předseda České Händelovy společnosti Pavel Polka. Režisérem je Freimund Pankow.

Armide je opera o pěti dějstvích s prologem, premiéru měla v Paříži v roce 1686. Zpracovává téma z epické básně Torquata Tassa Osvobozený Jeruzalém, konkrétně pojednává o střetu arabské kouzelnice Armidy a křesťanského rytíře Rinalda.

Lullyho opery se v současnosti v Česku v ucelené podobě inscenují zřídka, nicméně jeho instrumentální i vokální hudba je často slyšet na koncertech a festivalech takzvané staré hudby. Studenti Pražské konzervatoře se letos utkali s Lullyho hudební tragédií Psyché. V roce 2012 Hudební festival Znojmo ozdobilo taneční představení na Lullyho hudbu.

https://www.zamek-valtice.cz/cs/akce/22313-jean-baptiste-lully-armide-lyricka-tragedie-v-divadle-zamku-valtice

Autor článku: ČTK: tmd, sd