14.06.2021 20:23

Letní scéna Muzea Kampa zahájila sezonu premiérou inscenace Werich

Letní scéna Muzea Kampa v pražských Sovových mlýnech dnes zahájila letošní sezonu premiérou inscenace Werich. Prostřednictvím činohry kombinované se zpěvem, hudbou i projekcemi se jeho tvůrci pokoušejí poskytnout co nejširší pohled na slavnou postavu českých kulturních dějin. Ústy postav dvou protagonistů Jana Wericha, kteří se v mladém a starším věku potkávají až na onom světě, se také snaží bořit různé mýty, jimiž je Werichova osobnost za desetiletí opředená.

Představení se bude hrát až do 22. srpna, v některé večery se bude střídat s inscenací Meda, která měla na téže scéně premiéru loni. Návštěvníci divadla pod širým nebem musejí doložit bezinfekčnost v souvislosti s nemocí covid-19, na místě je zdarma možné podstoupit antigenní test. Po celou dobu musejí mít diváci nasazený respirátor. Představení trvá včetně přestávky dvě a půl hodiny. Vstupenky stojí od 590 do 1190 korun, za 2990 korun je vstupenka VIP na sezení u stolku v nejvyšší řadě.

Představení připravili tvůrci, kteří mají za sebou inscenaci Meda o životě mecenášky a sběratelky Medy Mládkové. Producentka a autorka představení Daniela Sodomová oslovila opět režisérku Adélu Laštovkovou. Rozhodly se titulní postavu hry Werich představit prostřednictvím dvou herců, Wericha v mladším věku hraje Vojtěch Kotek, v pokročilém věku Václav Kopta. Inscenací oba provází ve vzájemném dialogu, kdy se společně dívají na svůj život zpětně a prožívají ho před diváky od raného dětství.

Scéně dominuje naproti hledišti veliká projekční plocha rozbitá na množství menších částí, která pomocí promítaných statických o pohyblivých obrazů dokresluje či vysvětluje to, co herci hrají. Werich starší se pohybuje po jevišti téměř výhradně v maketě lodi, která vypadá jako zvětšenina lodičky složené z papíru a symbolizuje mnohé od Werichovy vášně pro rybaření po cestu parníkem za oceán.

V představení je významná a velmi viditelná role skladatele a spolupracovníka Voskovce a Wericha Jaroslava Ježka. Tvůrci se snažili v odlehčeném tónu ukázat, jak jejich společné písničky vznikaly i jak statečně nesl svůj těžký úděl spojený se zdravotními problémy. Autoři představení přibližují i Werichův osobní život.

S Kotkem a Koptou budou v titulní roli alternovat Jan Nedbal a Jan Vápeník. V dalších rolích se představují Berenika Kohoutová, Pavla Beretová, Matouš Ruml, Dan Šváb, Tereza Marečková, Vanda Chaloupková či Jiří Maryško.

Jan Werich byl spolu s Jiřím Voskovcem zakladatelem Osvobozeného divadla, které patřilo mezi špičku divadelní avantgardy mezi světovými válkami. Spolu s Jaroslavem Ježkem pak vytvořili mnoho slavným melodií, které si lidé zpívají dodnes. Současné generace znají Jana Wericha především z mnoha citátů kolujících mezi lidmi, dnes už i po sociálních sítích, případně z pohádek.

https://letniscenamuseakampa.cz/werich/

Autor článku: ČTK: hrm, snm