14.07.2021 22:34

Letošní rozpočet ministerstva kultury se zvyšuje o 420 milionů

Letošní rozpočet ministerstva kultury se zvyšuje o 420 milionů korun, které by měly pomoci kultuře postižené pandemií. Příslušné rozpočtové opatření dnes podepsala ministryně financí Alena Schillerová. Informovala o tom na twitteru. Vláda návrh schválila v červnu. Ministerstvo kultury má na letošní rok schválen rozpočet 15,8 miliardy korun.

„Právě jsem podepsala rozpočtové opatření, které pomůže ekonomicky nejvíce zasaženým oblastem kultury částkou 420 milionů korun. Podle návrhu ministerstva kultury podpoříme celkem šest oblastí živého umění a také provoz příspěvkových organizací, aby částečně pokryly své pandemické ztráty," uvedla ministryně.

Podle vládního návrhu půjdou peníze na podporu profesionálních divadel a orchestrů, nezávislé kultury, muzeí a galerií či příspěvkových organizací.

Podle návrhu ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) lze ještě letos očekávat, že většinu projektů postihnou dopady pandemie, což znamená výpadek alternativních zdrojů financování, jako jsou donátoři a sponzoři. Rostou také náklady v souvislosti s hygienickými opatřeními, ale hlavně klesají výnosy ze vstupného kvůli uzavření návštěvnického provozu. Ministerstvo proto požadovalo k letošnímu rozpočtu přidat 420 milionů korun, z čehož by 30 milionů mělo jít na zpřístupňování umění prostřednictvím digitálních médií, 20 milionů na podporu české literatury a o 50 milionů korun by se měl navýšit rozpočet programu státní podpory profesionálních divadel, symfonických orchestrů a pěveckých sborů.

Na zachování nezávislé kulturní infrastruktury je určeno 90 milionů korun. Jde především o nezávislá divadla, divadla a festivaly pohybového a tanečního umění, muzejní a galerijní činnost i hudbu. Tato oblast podle ministra před pandemií vykazovala vedle grantových příjmů od státní správy a samosprávy vysokou míru soběstačnosti zajištěnou příjmy ze vstupného, zájezdové činnosti a z vedlejší činnosti. Výpadek těchto příjmů má na rozpočty organizací existenční dopad.

Pro nestátní muzea a galerie by mělo ze schválených 420 milionů korun jít 100 milionů korun. I v tomto případě by peníze měly nahradit výpadky z příjmů za vstupné, neboť instituce byly měsíce zavřené. Poslední část navýšení by měla pokrýt výpadek výnosů organizací zřizovaných ministerstvem kultury a vláda na něj poslala 100 milionů korun. MK jich zřizuje tři desítky v čele s Národním divadlem, Národním muzeem či Národním památkovým ústavem. Celková ztráta je podle odhadu MK 1,2 miliardy korun. Část má kompenzovat redukce provozních nákladů o 400 milionů korun, částečně se má ztráta průběžně vyrovnávat dodatečným navýšením příspěvku na provoz o 500 milionů korun. Tyto peníze se podle MK už použily pro kompenzaci ztráty za prvních pět měsíců roku.

https://www.mkcr.cz/

Autor článku: ČTK: gcm, snm