23.11.2016 14:11

Liberecké divadlo by se mělo opravit nejpozději do roku 2027

Rekonstrukce libereckého divadla F. X. Šaldy by se měla uskutečnit nejpozději do roku 2027. Vyplývá to ze strategie rozvoje divadla, kterou schválilo vedení města. Podle náměstka primátora pro kulturu Ivana Langra (Změna pro Liberec) se ale zatím neví, z čeho rekonstrukce se zaplatí. "Zatím není známý zdroj," uvedl.

Za zenitem je zejména zázemí divadla, třeba orchestr má improvizované šatny pod jevištěm bez jakéhokoli vybavení. Nevyhovující jsou i technologie, mnohdy staré i přes 60 let. Divadlu chybí i lepší vybavení pro jeviště. Modernizace divadla už měla být několik let hotová. Město mělo připravený projekt za více než 100 milionů korun, na který získalo evropskou dotaci. Plánovalo, že nové zázemí vybuduje v podzemí. Od realizace ale před třemi lety ustoupilo, protože nemělo 15 milionů korun na spoluúčast. Nyní už by sice bylo schopno ji zaplatit, neví ale o žádném vhodném dotačním programu.
Jednou ze zvažovaných variant je postupná rekonstrukce. Podle ředitelky divadla Jarmily Levko jsou proto nyní ve fázi hledání vhodného řešení pro vybudování zázemí. "Chceme prověřit, zda by nebylo možné získat některý z objektů v bezprostředním okolí. S divadlem bychom ho pak spojili tunelem," uvedla ředitelka. Bezprostředně podle ní provoz v historické budově postavené před více než 130 lety ohrožený není. "Akutní věci se řeší průběžně," dodala.

Liberec je zřizovatelem divadla. Zároveň usiluje o to, aby se na zajištění jeho provozu a rozvoje zapojil více Liberecký kraj. "Je to divadlo regionálního charakteru," uvedl Langr. Uzavření dohody s krajem o společném zřizování divadla považuje město ve strategii za klíčový bod. Město s krajem už delší dobu jedná, k dohodě zatím nedospěly. Sporných institucí ohledně výměny nebo větší podpory je totiž mezi krajem a městem více. Uzavřená je zatím jedna výměna. Liberecký kraj převzal od Liberce kojenecký ústav, který je v kraji jediný. Město naopak získalo od kraje liberecký dům dětí Větrník. Vyřešit se povedlo i dětské dopravní hřiště, které Liberec od kraje převzal už před dvěma lety.

Liberecké divadlo ročně hospodaří zhruba se 100 miliony korun. Od města na provoz letos dostalo 75,5 milionu a 1,4 milionu korun na investice. Liberecký kraj letos divadlu přispěl více než třemi miliony korun. Liberec by chtěl, aby se podíl kraje pohyboval mezi 20 až 40 procenty.

http://www.saldovo-divadlo.cz/ 


Autor článku: ČTK: knt, kč

Liberecké divadlo by se mělo opravit nejpozději do roku 2027