25.12.2016 10:43

Liberecké divadlo F. X. Šaldy nabídne do léta devět premiér

Baletní vystoupení se živých orchestrem, muzikál, jednu z nejslavnějších světových oper, díla spojená s Williamem Shakespearem či adaptaci Moliérovy hry chystá liberecké divadlo F. X. Šaldy na první polovinu příštího roku. Celkem nabídne devět premiér. ČTK to sdělil mluvčí divadla Jakub Kabeš.

Činohra připravuje pět nových představení, dvě z nich jsou spojená s anglickým dramatikem Shakespearem. Uvede divadelní verzi životopisné fikce o slavném literátovi nazvanou Zamilovaný Shakespeare. Romantická komedie je známá zejména z filmového zpracování. Divadlo chystá také Shakespearovu komedii Mnoho povyku pro nic.
Do repertoáru zařadí činohra i švédské drama Válka od Larse Noréna inspirované konfliktem v bývalé Jugoslávii a hru Mysteria buffa italského dramatika Dario Fo, který se zabývá zpracováním středověkých mystérií. Poslední novinkou bude nejslavnější Moliérova hra Don Juan v adaptaci Tomáše Svobody. Pojme ji jako hudební road movie. "Svobodův Juan nepojede na koni, ale v kabrioletu. Svůj idealizovaný obraz bude vytvářet nejen slovy, ale také pomocí nových médií. A terčem jeho chtíče nebudou počestné nevinné křesťanky, ale dívky a ženy různých kultur a náboženství," uvedl Kabeš.

Velkou událost chystá balet. Po sedmi letech nabídne představení se živým orchestrem. "Pro nás je to výzva, trochu strach," uvedla vedoucí baletu Alena Pešková. Balet s orchestrem připraví pohádkový titul Spící krasavice s hudbou Petra Iljiče Čajkovského, premiéru bude mít na konci února. Druhou novinkou baletu bude hudební koláž Posedlost baletem II s mozaikou tanečních a baletních čísel. Koláž vznikne v režii herečky loutkového Naivního divadla Barbory Kubátové.
Dvě novinky nabídne také operní soubor, z toho jedna bude muzikál. Půjde o Funny Girl od Julea Stynea a Boba Merrilla o skutečném příběhu herečky Fanny Briceové. "Muzikál je znám nejen díky svým nezapomenutelným melodiím, ale také díky slavné filmové adaptaci, ve které stejně jako na Broadwayi excelovala Barbara Streisandová," uvedl Kabeš. Liberecký soubor na jaře nastuduje také jednu z nejslavnějších světových oper, Rigoletto od Giuseppa Verdiho. "U této opery máme ambici, aby zůstala na repertoáru alespoň deset let," řekl vedoucí souboru Martin Doubravský.

http://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: knt, dvd