08.02.2017 14:31

Liberecké divadlo uvede hru Mysteria buffa

Liberecké divadlo F. X. Šaldy chystá k uvedení hru Mysteria buffa od nedávno zesnulého italského dramatika Daria Foa. Premiéru bude mít v Malém divadle v pátek. Je to asi nejznámější věc, kterou Fo napsal pro divadlo, řekl dnes novinářům dramaturg libereckého divadla Martin Urban.

Mysteria buffa zpracoval Fo, který získal v roce 1997 Nobelovu cenu za literaturu, v letech 1969 až 1977. „Vyhledal v různých archivech středověké texty, které hrávali potulní kejklíři při různých příležitostech," uvedl Urban.
Náměty mystérií byly životy svatých, události starého a nového zákona, zázraky, texty o vlastnostech, profesích. Fo z toho vytvořil vlastní svérázný divadelní tvar. „Je to divadlo, v němž herec vypráví i předvádí příběh, přičemž sám je všemi postavami a ještě dění z odstupu komentuje," uvedl Urban. Italský dramatik mystéria hrával sám, nebo se svojí manželkou Francou Rameovou.

V nezvyklé hře budou hrát v Liberci Václav Helšus a Karolína Baranová. Fo napsal 22 mystérii, v Liberci jako základ použili čtyři, které režisér Petr Palouš s herci upravil pro potřeby jejich představení. „Z těch tří úhlů, které jsme měli, tak jsme postupně vyskládali jakýsi příběh. Leží nad jednotlivými texty od Daria Foa, které jsme si postupně upravovali a přizpůsobovali," uvedl Palouš.
Podle něj je v tom hodně improvizace i osobní výpovědi obou herců. To potvrdil i Helšus, jako příklad uvedl část zrození čeledína. „Text Daria Foa tvoří z toho mého monologu asi třetinu, a ty dvě třetiny už jsou z mého života," uvedl Helšus, který již s dílem italského dramatika má zkušenost. Před devíti lety se představil v inscenaci Svatý komediant František.

http://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: knt, ver