24.05.2016 11:20

Liberecké divadlo uvede operu Thaïs, která se v republice nehrála desetiletí

Příběh o vztahu kurtizány a mnicha bude poslední novinkou opery libereckého Divadla F. X. Šaldy v letošní sezoně. V českém divadle se opera Thaïs od francouzského skladatele Julesa Masseneta hrála naposledy ve 20. letech 20. století. V Liberci bude mít premiéru ve francouzském originále s českými titulky v pátek v 19:00.

Ve světě jde o poměrně často hranou operu, vedoucího libereckého operního souboru Martina Doubravského proto překvapuje, že se v Česku tak dlouho nehrála. "Je to prazvláštní. Lidé, kteří ji poznali, i z tohoto souboru, jsou hudbou fascinováni, nadšeni," uvedl.
Pro diváky, kteří na představení přijdou, ale zřejmě nepůjde o zcela neznámou hudbu. "Každý, kdo prošel minimálním hudebním vzdělání, tak se potkal s takzvanou meditací. Což je nejznámější houslové sólo, které pochází z této opery," uvedla její režisérka Linda Keprtová.
Opera podle ní nabízí mnoho interpretací, liberecká verze bude o současném světě. O dvou extrémech, víře a o společnosti, která nemá žádného boha. "A pokud má, tak v materiálním světě, prchavosti okamžiku. Tyto extrémy mě bavilo porovnávat, dávat do konfliktů," dodala.

Světovou premiéru měla opera v roce 1894. Námět vycházel z novely Anatola France o vztahu mnicha Athanaela a kurtizány - kněžky Venušina chrámu Thaïs ve starověké Alexandrii. Ve své době šlo o kontroverzní dílo zpochybňující jistotu víry, navíc s erotickým podtextem. I u nastudování v Liberci je uvedeno, že představení není vhodné pro mladší 15 let. "Nemyslím si ale, že by se tam odehrálo něco, co by poškozovalo moralitu dětí. V každém romantickém filmu je toho mnohem více," uvedl Doubravský.
Liberecká Thaïs bude zvláštní obsazením hlavní mužské role Athanaela. Alternovat v ní budou dva mladí barytonisté, Slovák Csaba Kotlár, pro něhož je to první velká role, a Maksym Moroz z Ukrajiny. "Ve světě, když se opera uvádí, tuto roli zpívají vyzrálí barytonisté ve věku okolo 50 let. Nicméně z příběhu jasně vyplývá, že Athanael je mladší než Thaïs. Proto jsme volili formu talentovaných barytonů, tím budeme ve světě unikátní," uvedl Doubravský. V roli Thaïs se budou střídat Věra Poláchová a Livie Obručník Vénosová.

http://www.saldovo-divadlo.cz/ 


Autor článku: ČTK: knt, kpt

Liberecké divadlo uvede operu Thaïs, která se v republice nehrála desetiletí