21.04.2017 09:48

Liberecké jaro – třídenní přehlídka inscenací Divadla F. X. Šaldy v Praze

Na začátku května se v pražském Divadle v Celetné představí tři činoherní inscenace libereckého Divadla F. X. Šaldy. Zájezdy se uskuteční v rámci třídenní přehlídky, která dostala název Liberecké jaro a předpokládá se její opakování i v následujících letech. Projekt pravidelného hostování v Praze vznikl z iniciativy uměleckého šéfa liberecké činohry, režiséra Šimona Dominika, který před rokem převzal vedení souboru po zesnulém Ivanu Rajmontovi.

Cílem je nabídnout pražskému publiku a kritice příležitost vidět nejzajímavější inscenace uplynulého roku, které zároveň splňují kritérium přenositelnosti do prostoru Divadla v Celetné. „Myslím, že je důležité dávat o sobě vědět i mimo svůj region, vyslat do světa zprávu, že existujeme a že divadlo se nedělá pouze ve velkých centrech. Ostatně většina souborů (nejen) z českých zemí se snaží alespoň jednou za čas do Prahy zavítat. Liberec dlouho chyběl a jsem moc rád, že díky vstřícnosti Divadla v Celetné to můžeme začít napravovat,“ dodává k tomu Dominik.

Minifestival Liberecké jaro proběhne letos od úterý 2. května do čtvrtka 4. května. Přehlídku zahájí inscenace Strasti života v režii Petra Palouše se skvělým hereckým triem Veronika Korytářová, Martin Stránský, Václav Helšus. Všichni tři jmenovaní patří k oporám severočeského souboru a Veronika Korytářová byla před rokem nominována na Cenu Thálie za roli Mefistofela ve Faustovi. V dalších dnech se představí dvě inscenace, pod nimiž je jako režisér podepsán Šimon Dominik. 3. května se bude o přízeň pražského obecenstvu ucházet Cena facky aneb Gottwaldovy boty, hra známá především díky inscenaci z Uherského Hradiště, kde zažila českou premiéru. Liberečtí inscenátoři zvolili zcela odlišný přístup a Dominikova režie tak nabídne zajímavé srovnání dvou zpracování Steigerwaldova textu. Liberecké jaro bude zakončeno divadelní adaptací oscarového Absolventa, který na přehlídce zastoupí komediální linii repertoáru libereckého divadla, jež v uplynulých ročnících dvakrát po sobě získalo Cenu Komedie roku na pardubickém GRAND Festivalu smíchu (za inscenace Školy žen a Poprasku na laguně). I komediální potenciál liberecké činohry proto jistě stojí za pozornost a Absolvent pravděpodobně přiláká do hlediště nejvíc diváků z řad neodborné veřejnosti.

Činohra Divadla F. X. Šaldy těžila v posledních letech ze zkušeností výrazných osobností, které stály v jejím čele, zejména režiséři Michal Lang a Ivan Rajmont zde vytvořili pozoruhodné inscenace a divadlu se podařilo proniknout na domácí i zahraniční festivaly a získávat prestižní nominace či ocenění. Současný umělecký šéf Šimon Dominik navázal na práci svých předchůdců a udržuje vysokou uměleckou náročnost repertoáru včetně objevné dramaturgie, jejíž součástí je i snaha přivádět na jeviště nové české hry.

http://www.saldovo-divadlo.cz/
http://www.divadlovceletne.cz/

 

Autor článku: Šimon Dominik

Liberecké jaro – třídenní přehlídka inscenací Divadla F. X. Šaldy v Praze

Festivaly

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.

02.07.2018

Sedmnáctý ročník festivalu Theatrum Kuks bude multižánrový

Divadlo, koncerty, operu, tanec, pohybovou performance, výtvarné umění, dva workshopy, program pro děti, divadelní výlet do Adršpašských skal či vodácký výlet po Labi – to nabídne návštěvníkům festival barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks od 20. do 26. srpna. Žánrově široce rozkročený program uspokojí jak znalce baroka, tak úplné laiky, ale i rodiny s dětmi.