14.05.2014 11:01

Liberecké Naivní divadlo láká na dům spojující různé světy

Naivní divadlo v Liberci uvedlo dnes v předpremiéře představení Kouzelný dům. Dobrodružný fantasy příběh je určený zejména pro děti z prvního stupně základních škol. ČTK to dnes řekl autor a režisér loutkové inscenace Petr Vodička.

"Je to trochu fantasy, hodně se tam kouzlí, je tam čaroděj a prochází se různými světy. Je to tak trochu filmový námět v divadle," uvedl Vodička, který s Naivním divadlem spolupracuje dlouhodobě. V minulosti pro něj zrežíroval čtyři díla, asi nejoceňovanější jsou zřejmě Tristan a Isolda nebo Babu a papoušek.
Prvotní inspirací k jeho poslední hře byl motiv domu jako křižovatky různých dimenzí a postavy klíčníka, který to všechno hlídá. "Z toho se vyvinul příběh o zabránění zlému čaroději v ovládnutí takového domu," uvedl Vodička. Vedle zlého čaroděje Urgase a mladé klíčnice Berty, která hlídání domu zdědila a ještě si s tím neví moc rady, je třetí hlavní postavou malý Jons. Chlapce zaujme dům, který se přes noc objeví na ulici a vydává podivné zvuky. "Vevnitř se celý chvěje, trochu vrže a je v něm spousta chodeb a pokojů a především dveří, za kterými to hučí, kráká, vrčí, šeptá," nastínil dramaturg představení Vítek Peřina. Jons je strašpytel a zpočátku se vůbec nezdá, že by byl na nějaká dobrodružství stavěný. Stačí však, aby z domu vyšla Berta, do níž se Jons na první pohled zamiluje. "A tak není divu, že se s Bertou vydává do útrob kouzelného domu, v němž se za každými dveřmi skrývá jiný tajuplný svět. A všechny ty světy se právě nyní nacházejí ve smrtelném nebezpečí," dodal Peřina.

Kouzelný dům je poslední novinkou letošní sezony v Naivním divadle. V loutkovém divadle bude mít premiéru v sobotu 17. května od 18:00. V představení vystupují Diana Čičmanová, Barbora Kubátová, Markéta Sýkorová, Tomáš Bělohlávek, Filip Homola, Adam Kubišta a Marek Sýkora.

www.naivnidivadlo.cz


Autor článku: ČTK: Marek Kuntoš, kš

Liberecké Naivní divadlo láká na dům spojující různé světy