09.11.2017 12:52

Liberecký balet převedl do taneční podoby Petrolejové lampy

Novinkou baletu libereckého Divadla F. X. Šaldy bude taneční drama Petrolejové lampy. Slavný román spisovatele Jaroslava Havlíčka do taneční podoby převedl choreograf a režisér Libor Vaculík. Inscenace na hudbu Leoše Janáčka bude mít premiéru v pátek ve velkém divadle.

„Bude to naše nejpočetněji obsazené představení v posledních letech," řekla dnes novinářům dramaturgyně souboru Petra Březovská. Liberecký balet má 14 stálých členů, pro toto představení musel angažovat externisty. Na scéně vystoupí 27 umělců, v hlavní roli budou alternovat Marika Hanousková a Veronika Šlapanská. „Pro mě je to krásná role. Zároveň nejnáročnější, co jsem kdy tančila a hrála," uvedla Šlapanská. Ztvární nepříliš pohlednou a stárnoucí Štěpku Kiliánovou z rodiny zámožného stavitele v Jilemnici. Štěpka se z touhy po lásce a dítěti vrhne do manželství s vlastním bratrancem, kterého mnohem více než ona samotná zajímá její věno. A až po svatbě se navíc Štěpka dovídá, jaká pohlavní nemoc pronásleduje jejího zhýralého manžela.

Jako balet se dosud Petrolejové lampy v žádném divadle nehrály. „Rád dělám věci, které ještě nebyly zpracovány tanečně nebo baletně," uvedl Vaculík. Takto dělal například Valmonta v Národním divadle nebo Slečnu Julii v plzeňském divadle.

S Havlíčkovým dílem se detailně seznámil loni, kdy režíroval Petrolejové lampy jako činoherní představení v pražském divadle Kámen. Právě tato zkušenost ho přivedla na myšlenku převést dramatický příběh Štěpky do taneční podoby. „Baví mě poprat se s tématem po svém. U Petrolejových lamp jsem vytvořil dějovou linii tak, aby ji tanečníci dokázali pohybem převyprávět a přenesli do hlediště skutečné emoce," dodal. Důraz kladl i na soulad pohybu s hudbou. V Petrolejových lampách zazní vrcholná díla Leoše Janáčka, jak komorní a orchestrální, tak i klavírní a operní.

Pro Vaculíka to bude první představení v Liberci. „Jsem ráda, že se nám sem povedlo přivést dnes už legendu českého výrazového a moderního baletu. Je to jeho premiéra s námi a originální představení pro nás," dodala vedoucí libereckého baletu Alena Pešková.

http://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Marek Kuntoš, kš