19.03.2006 00:00

Loutková opera nadchla české i belgické Bruselany

BRUSEL 19. března (zpravodaj ČTK) - Kdyby tuhle zedničinu viděla belgická vláda, třeba by místní pracovní trh Čechům otevřela bez obav z přílivu nekalé konkurence. Ale představení O komínku zedníky nakřivo vystaveném v podání Divadla bratří Formanů pobavilo jen publikum v divadélku v bruselské čtvrti Ixelles.

"Raději abyste už šli, kdo má do těch schodů jít už popátý," radili do závěrečného aplausu a opakovaného vyvolávání bratři Matěj, Petr a Milan, kteří přepracování první světské barokní opery do loutkohry mají na svědomí.

Začátek až tak slibně nevypadal. "Je to opera, čili bohužel celé představení zpíváme. Naštěstí česky. Tedy bohužel pro vás, protože ničemu neporozumíte. Naštěstí všechno řekneme předem," vyložili herci karty na stůl hned v úvodu.

Některé pasáže, třeba o tom, že v Česku je zvykem platit zedníkům předem a že kolaudace se může odehrát i za zpěvu "komín sem, komín tam, zase si nový uděláme", v překladu raději opomenuli. Soudě podle nadšení i frankofonních a holandskojazyčných diváků v převážně krajanském publiku, i tak mohou Formani tvrdit, že jim jejich Bruselané rozumějí.

"Jsme rádi, že v naší čtvrti můžeme nejen hostit České centrum, ale i česká představení. Budu upřímná - bylo to skvělé. Nejen Češi, ale i Bruselané si to bezvadně užili," rozplývala se po představení ixellská konšelka pro kulturu Sylvie Foucartová. Ostatně záměrem Českého centra je podle Ivety Firlové nezůstat s českou kulturou jen na "české půdě", ale jít s ní za Belgičany - navíc místní radnice divadélko poskytla zdarma.

"Publikum reaguje dobře. Na začátku jim operu přeložíme do jazyka, do kterého jsme schopni. Pokud toho schopni nejsme vlastními silami, pak poprosíme někoho z diváků. O to je to větší legrace," prozradil recept na mnohajazyčnost Matěj Forman. "Je to představeníčko spíše ke koukání. Za nás vlastně zpívají loutky, takže lidi nám odpustí i ty naše hlasy. Bylo to dneska hodně klidný a soustředěný na děj - až jsem si říkal, jestli tu nejsou na představení taky nějaké regule. Ale nakonec se lidi projevili a zdá se, že si to i užili," dodal. Na závěr ostatně herci dovolili divákům, aby vyrazili na jeviště pohrát si s loutkami sami.

Další štací Barokní opery bude Amsterodam a Assen, poté Formani vyrazí na šňůru do Francie, zhruba do konce května, odkdy má divadlo s představením Tajemství vyrazit na lodi po českých tocích.

msk rdm

Autor článku: ČTK