11.02.2016 10:24

Malá inventura 2016

Festival Malá inventura rekapituluje nejvýraznější počiny nového divadla za uplynulý rok. Řadí se tak k událostem, které poutají pozornost i za hranicemi České republiky. Letos se do Prahy sjede více než 70 regionálních i zahraničních divadelních profesionálů. Cílem festivalu je podpořit cirkulaci projektů, prezentace české kultury v zahraničí a v neposlední řadě kulturní networking.

Čtrnáctý ročník festivalu již potřetí zahájí slavnostní Galavečer při příležitosti udílení cen Česká divadelní DNA. Ceny se předávají každé dva roky za mimořádný přínos na poli nového divadla. Slavnostní Galavečer se uskuteční v divadle Archa 22. 2. od 20 hod. Nominace viz příloha tiskové zprávy.

Ředitelka festivalu Adriana Světlíková k programu letošního festivalu prozradila: „Bilancovat je potřeba.  A navíc s takovým programovým potenciálem jaký letos nabízí domovské scény. Zájem ze zahraničí i z regionů ČR je opravdu velký, a tak se ukáže, kdo nejvíc zaboduje. Malá inventura nabídne konečně prostor i pro nezávislé produkce v rámci sekce Tažní ptáci a dává příležitost umělcům začínajícím (Nová krev na scéně). Podařilo se nám přivést i mimořádný zahraniční program tentokrát z Francie. Bude to pořádná Inventura!“

Malá inventura každoročně přináší výrazné výtvarně-performativní ztvárnění festivalového centra. To se letos nachází ve Studiu ALTA, kde vznikne putovní interaktivní divadelní kavárna Café Theatroom. „Kavárna bude netradičním místem pro setkávání návštěvníků, umělců a festivalových hostů, ale také originálním jevištěm divadelních performancí a workshopů pod vedením autorů jednotlivých instalací.“ Říká autor konceptu Jiří Vydra.

Na festivalu se během 8 večerů představí celkem 37 akcí. Podrobný program festivalu je k dispozici na www.malainventura.cz.

Na podzim na pražskou přehlídku navazuje Malá inventura Jičín, České BudějoviceOpava a dále Ozvěny festivalu v rámci celorepublikové sítě regionálních partnerů.

Vizuál festivalu opět ztvárnil Kakalík.

Hlavním pořadatelem festivalu je Nová síť – český kulturní network.  Nová síť jako jediný český kulturní network svého druhu se zaměřuje na podporu současného scénického umění; vyhlašuje rezidenční pobyty; snaží se o cirkulaci děl; vytváří síť divadelních prostorů pro prezentaci nového divadla v Praze a v regionech; komunikuje o praktických věcech oboru jako je např. grantová politika v ČR; věnuje se vzdělávání a umělecké advokacii. Více informací na www.novasit.cz

Domovskými scénami čtrnáctého ročníku festivalu Malá inventura jsou Studio ALTA, Divadlo Archa, Ponec – divadlo pro tanec, MeetFactory, Motus - produkce divadla Alfred ve dvoře, Studio Hrdinů, Venuše ve Švehlovce a Veletržní palác (NG).

 

CENY ČESKÁ DIVADELNÍ DNA

Slavnostní Galavečer proběhne v divadle ARCHA 22. 2. 2016 od 20:00. Ve spolupráci s partnerskými organizacemi kulturního networku Nová síť předáme 5 cen ve třech kategoriích:

 • tři ceny za výjimečný počin na poli nového divadla
 • jedna cena za mimořádný dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla
 • jedna cena za mimořádnou podporu a prezentaci českého nového divadla v zahraničí

Slavnostní Gala večer se koná každé dva roky jako projev úcty výrazným osobnostem v oblasti nového divadla a byl iniciován kulturní neziskovkou Nová síť. 

NOMINOVANÍ NA CENU ČESKÁ DIVADELNÍ DNA JSOU:

3x cena za výjimečný počin na poli nového divadla

 • VerTeDance, Jiří Havelka, Clarinet Factory / Korekce 
 • Studio ALTA / komunitní aktivity, otevření zkušebny 23 a „náhradní obývák“
 • Handa Gote research & development / Mutus Liber
 • Tým Jatka 78 / Realizace a otevření multifunkčního prostoru Jatka 78
 • Jiří Vydra a kol. / Kulturní imaginárium
 • Pavel Zajíček, Miroslav Bambušek, DG 307 / Pustina
 • Handa Gote research & development / Svěcení jara
 • Wariot Ideal / GundR
 • Monstrkabaret Freda Brunolda /Jožkalipnikjebožíčlověkaneumílhát! - 12 let / 17 dílů
 • ME-SA / Supernaturals

cena za mimořádný dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla
Pavel Štourač

cena za mimořádnou podporu a prezentaci českého nového divadla v zahraničí
Márta Ladjánszki, Maďarsko

 

Autor článku: Petr Pola

Malá inventura 2016