03.03.2016 12:52

Malé divadlo v Českých Budějovicích připravilo inscenaci Karel – táta vlasti

Ve středu 9. března 2016 uvede soubor Malého divadla k příležitosti sedmistého výročí narození Karla IV. premiéru autorské inscenace Petra Haška a Heleny Kebrtové Karel – táta vlasti.

Inscenace zavede diváky do doby vrcholné gotiky, ovšem cosi je na té gotice podivně současného. Například Karel. Malý kluk, vrstevník diváků (neboť inscenace je primárně určena kategorii 8+), který se díky své nezměrné fantazii a hravosti stane nejmocnějším mužem Evropy. Alespoň na čas.

Inscenace kombinuje hru živých herců a loutek. Prostředí, kromě sklepení z kovové konstrukce a plátna, vytvářejí vkusné, stylově jednotné a barevně umírněné animace. Ty umožňují proměnu různorodých prostředí, nehmatatelných a prchavých, stejně jako lidské představy. K tvorbě konceptu byly inspirací nejen naše dějiny, ale také deskové hry různých typů, např. Talisman nebo Carcassonne. Inscenace pracuje s historickými reáliemi, ale přednější je obraz, který se skrze vzdálenou historii vyslovuje k dnešku a ukazuje, že na hlavě státu záleží.
Cílem tedy není demytizovat osobnost Karla IV., ale představit ho jako vzor panovníka, kterému nechybí moudrost, laskavost, víra, štěstí a především vize. Vize, která se nedrží při zemi a sahá daleko, daleko za období jeho vlastní vlády. Odtud i podtitul inscenace: divadelní manuál pro vladaře.

Jihočeské divadlo se touto inscenací chce připojit k dalším akcím pořádaným po celé republice v rámci výročí narození Karla IV..

Autory hry jsou Petr Hašek, umělecký šéf Malého divadla, a dramaturgyně Helena Kebrtová, která už v JD spolupracovala na úspěšných inscenacích Quijote! a Dalskabáty, hříšná ves. Scénu a kostýmy navrhla Jitka Nejedlá, animace připravila Marie Jarošová a hudbu pro představení složil a uspořádal herec Malého divadla Jan Vejražka. Z herců budou účinkovat Budlana Baldanova, Jan Hönig, Dana Chroustová, Denisa Posekaná, Lucie ŠkodováPetr Šmíd.

www.jihoceskedivadlo.cz 

Autor článku: Hana Mráčková

Malé divadlo v Českých Budějovicích připravilo inscenaci Karel – táta vlasti