08.09.2017 10:44

Malé divadlo v Liberci má téměř po 30 letech nové podlahy

Herci si už po představení v libereckém Malém divadle nemusejí vytahovat z rukou třísky. Po téměř 30 letech je na jevišti i v sále nová podlaha, dosavadní byla v havarijním stavu. Výměna provedená o letních prázdninách stála zhruba 2,3 miliony korun, řekla ČTK Jarmila Levko, ředitelka Divadla F. X. Šaldy, pod které Malé divadlo patří.

„Nebylo to nic příjemného, když museli herci lézt po zemi. Výměna byla pro nás prioritou," uvedla ředitelka. Změnu si pochvaluje také ansábl libereckého divadla. „Jsme z toho všichni úplně nadšeni. To, co tady bylo předtím, se už úplně za podlahu považovat nedalo. To byla taková sbírka třísek," uvedl vedoucí činoherního souboru Šimon Dominik. Nové je také ozvučení Malého divadla, pořízení nového stálo kolem 600.000 korun. „Byly tady východoněmecké reprobedny staré 30 let, které hrály hluboce podstandardně. Malé divadlo se výměnou posunulo do 21. století," dodal Dominik.

Před sezonou se zlepšilo také vybavení velkého divadla, zhruba 700.000 korun stály nové reflektory a zvukový procesor. „Myslím, že diváci změnu k lepšímu poznají," uvedla Levko. Obě budovy divadla mají podle ní velký dluh na technologiích. „Bylo to dané tím, že nám město nenechávalo dlouhé roky celé odpisy, z kterých se tvoří investiční fond. Až letos," uvedla. Na investice tak podle ní mají letos asi o dva miliony korun více. „Odhaduji, že do pěti let bychom mohli dluh na technologiích smazat," dodala.

Zřizovatelem divadla F. X. Šaldy je město, které letos na jeho provoz vydá víc než 80,5 milionu korun. To je skoro o pět milionů korun více než loni, část nárůstu je určená na vyšší mzdy. Divadlo potřebuje v nejbližších letech nejen modernizovat technologie, ale zlepšit i stav svých budov. Nákladná bude zejména rekonstrukce velkého divadla.

Oprava památky z konce 19. století si podle předběžných odhadů vyžádá 200 až 350 milionů korun. V tristním stavu je hlavně zázemí. Třeba orchestr má improvizované šatny pod jevištěm bez jakéhokoli vybavení. V možnostech města ale není, aby modernizaci zaplatilo jen ze svého rozpočtu. O spolupráci chce proto žádat Liberecký kraj a získat i podporu ministerstva kultury. Cílem je dokončit rekonstrukci budovy do roku 2027.

http://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: knt, dvd