18.06.2018 10:07

MeetFactory uvádí hru Petry Hůlové o politice v Česku

Divadelní hru vycházející z románu Petry Hůlové Strážci občanského dobra uvedlo v neděli  večer v premiéře Divadlo MeetFactory. Nová hra představuje postavy z jejího původního románu, jen o 15 let starší. Svéráznou pětičlennou rodinu bude divák sledovat od prezidentských voleb letos v lednu do prosince 2018. Rodinný střet odhaluje diametrálně odlišný pohled na uplynulých 30 let české politiky.

Román Strážci občanského dobra vyšel v roce 2010 a českou společnost si bral na paškál prizmatem té části, která sice předlistopadovou situaci vnímá jako nedokonalou, zároveň však stále jako nejlepší z možných, zatímco tu po roce 1989 jako plnou omylů, které by bylo na místě napravit.

Při práci na divadelní hře Hůlová došla k zjištění, že od vydání románu se společnost proměnila. "Český intelektuální mainstream se posunul doleva a pravolevý konflikt mezi intelektuály v podobě, v jaké je vykreslen v knize, už podle mého neexistuje," nastínila východisko své hry autorka.

Někdejší románový konflikt, jako třeba tažení občanů, kteří se spojí s Vietnamci proti Romům, jakoby s předstihem postihoval reakci na uprchlickou krizi. Ztvárňovat nyní takový motiv by bylo podle Hůlové passé. Nová hra místo aby se stala pouhou adaptací, je takto spíš navázáním a aktualizací. Své postavy Hůlová nechává zestárnout a vystavuje je dnešnímu politickém dění.

"Její romány často pracují s monologem, popřípadě výrazně subjektivním vyprávěním, jsou uvnitř dost dramatické," uvedl k práci Hůlové Matěj Samec, dramaturg a umělecký šéf Divadla MeetFactory. "Ve většině svých textů, a těch politických zvlášť, kopu s největší oblibou do ‚vlastního hnízda‘," uvedla Hůlová. Střílet prý chce do sebe i publika v sále, ne se bavit na účet těch, kteří tam nejsou. Jako herci ji v tom budou pomáhat Zuzana Ščerbová, Natália Drabiščáková, Tomáš Petřík, Zoja Oubramová a Vladimír Pokorný.

Petra Hůlová (1979) patří mezi nejpřekládanější české autory. Její romány obdržely mnohé ceny. Píše také divadelní hry a filmové scénáře. Starší romány Paměť mojí babičce, Cirkus Les Memoires či Stanice Tajga jsou zasazeny do Mongolska, na Sibiř a do USA, kde cestovala a studovala. Později se romány odehrávají v Čechách a často mají podobu kontroverzního provokativního monologu (Umělohmotný Třípokoj, Macocha, Stručné dějiny Hnutí). V poslední době se věnuje politickým tématům, a to i v divadelních hrách. Roku 2014 založila s několika dalšími autory Asociaci spisovatelů.

Autor článku: ČTK: hrm, dr; foto: www.meetfactory.cz

MeetFactory uvádí hru Petry Hůlové o politice v Česku