02.03.2018 09:42

Městské divadlo Brno chystá muzikál o síle lidství a představivosti

Na neobvyklém muzikálovém příběhu o síle lidství a představivosti pracuje Městské divadlo Brno. V české premiéře uvede titul Představ si..., který spojuje dění v hrůzných kulisách varšavského ghetta v roce 1942 se starověkým dobýváním pevnosti na hoře Masada. Režisérem je Petr Gazdík, poprvé diváci muzikál zhlédnou v sobotu 10. března.

Při londýnském provedení muzikál čelil kritice pro údajné zlehčování závažného tématu holokaustu. „My však věříme, že se české publikum dokáže s tímto proti srsti jdoucím příběhem vyrovnat a ocení jeho hluboké poselství," uvedla mluvčí divadla Lenka Pazourková.

V muzikálu vystupuje herecká rodina Warshowských, kteří v ghettu připravují divadelní představení inspirované konkrétní událostí židovských dějin. V roce 66 vypuklo povstání proti římské říši a malá skupina Židů přeměnila Masadu v poslední místo marného boje. V roce 72 ji oblehli Římané, na jaře následujícího roku se ji chystali dobýt. V noci, těsně před dlouho očekávaným útokem, spáchalo 960 mužů, žen a dětí raději hromadnou sebevraždu, než aby padli do římského otroctví. Představení o Masadě včetně milostného příběhu podobného dramatu o Romeovi a Julii má židovské komunitě za těžkých válečných podmínek přinést naději. Přípravy hry se prolínají s krutou realitou Židů tváří v tvář holokaustu.

„Tento niterný příběh, zpracovávající nelehké téma, uvádíme k připomenutí blížícího se 80. výročí vypuknutí druhé světové války. Vyprávíme tak příběh, který by neměl být zapomenut, ve kterém je i přes hrůzné kulisy a události prostor především pro lásku a naději, ale také pro humor a především optimismus," uvedla dramaturgyně Klára Latzková.

V hlavních rolích účinkují Martin Havelka, Kristýna Daňhelová, Dušan Vitázek a Ivana Vaňková.

http://www.mdb.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, dr