20.10.2017 11:30

Městské divadlo Brno uvede hru Rolanda Schimmelpfenniga Žena z dřívějška

Spokojená středostavovská rodina se chystá po letech stěhovat – daleko, až někam za moře. Byt je vyklizený, nábytek na lodi, všechen zbylý majetek naskládaný v krabicích. Všichni se těší na nový začátek, na nový život. Syn Andi se ještě musí rozloučit se svou dívkou, Frank a Klaudie mají před sebou poslední večer v bytě, v němž žili po celých devatenáct let svého manželství. Když v tom se ozve zvonek – a za dveřmi stojí žena, Romy Vogtländerová. S úsměvem Klaudii sdělí, že s jejím manželem měla v létě před čtyřiadvaceti lety vztah. A tehdy jí Frank přísahal věčnou lásku. Nyní si přichází jeho slib „vybrat“: chce, aby opustil ženu i syna, odešel s ní a už nikdy se nevrátil zpět…

Tato působivá a paradoxní vstupní situace otevírá jeden z nejpozoruhodnějších počinů současné dramatiky – Ženu z dřívějška Rolanda Schimmelpfenniga. Schimmelpfennig, v současnosti zřejmě nejuznávanější německý divadelní autor, je kromě mimořádné tvůrčí plodnosti (píše nejméně jednu hru ročně – a přesto dokáže udržovat laťku kvality velmi vysoko) známý svou formální vynalézavostí a dostál tomu i v Ženě z dřívějška. Jednak si v ní pohrává s žánrovým určením: hra začíná skoro jako feydeauovská „dveřová“ fraška (v úvodní scéně vidíme manžela, jak za dveřmi schovává dávnou milenku a zapírá její přítomnost manželce), aby se postupně změnila bezmála v soudobou verzi antické tragédie (Schimmelpfennig ostatně na řadě míst vědomě odkazuje k mýtu o Médei), v které trest za nedodržení dávného slibu dopadne na celou rodinu… Za druhé se hra vyznačuje rafinovanými skoky v čase, kdy Schimmelpfennig ukáže třebas jen krátký výsek z jisté situace a posléze teprve předvádí, co k němu vedlo: poutavým způsobem tak provokuje i znejišťuje divácká očekávání.

Inscenací se poprvé představí brněnským divákům mladá nadaná režisérka Alžběta Burianová a nováčky v MdB jsou i další členové inscenačního týmu: Pavla Kamanová (scéna a kostýmy) a Jakub Kudláč (hudba). Ženu z dřívějška uvedeme v překladu Josefa Balvína, dramaturgy inscenace budou Jan Šotkovský a Jiří Záviš. Na jevišti pak budou v ústředních rolích k vidění Igor Ondříček (Frank), Radka Coufalová (Klaudie), Markéta Sedláčková (Romy Vogtländerová), Vojtěch Blahuta (Andi) a Eliška Skálová (Andiho přítelkyně Tina). Premiéra inscenace se odehraje na Činoherní scéně 4. a 5. listopadu 2017.

www.mdb.cz

Autor článku: Lenka Pazourková