07.07.2017 11:08

Městské divadlo Zlín uvede Stoppardova Zamilovaného Shakespeara

Městské divadlo Zlín připomene v nadcházející sezoně britského dramatika Toma Stopparda. Rodák ze Zlína oslaví v pondělí 80. narozeniny. Stoppard se proslavil mimo jiné scénářem k oscarovému snímku Zamilovaný Shakespeare, právě jeho jevištní adaptace bude mít na konci dubna příštího roku ve zlínském divadle premiéru. Divadlo uvedlo Stoppardovy hry již dříve. To, že je Tom Stoppard zlínským rodákem, vnímáme velmi intenzivně, řekl ČTK dramaturg Vladimír Fekar.

„Krátce po revoluci, v roce 1990, byla uvedena hra Enter a Free Man, premiéru v Anglii měla v roce 1968, která se překládá Jsem volný jak ten pták. Ale režisér Josef Morávek, který hru se svou ženou Svatavou zároveň přeložil, akcentoval tehdy velmi citlivé téma svobody i v názvu a hra byla uvedena pod názvem Přišel jsem na svět svobodný. V porevoluční, raně kapitalistické a podnikatelské atmosféře byla hra o chlapíkovi, který je přesvědčen, že má se svými vynálezy zaděláno na velký byznys, více než třaskavé," řekl Fekar. Stoppardova hra podle něj přesně pojmenovávala nadšení, pády a rozpady rodin kvůli honbě za penězi, které se v republice děly v 90. letech.

Podruhé se divadlo ke Stoppardovi vrátilo za doby uměleckého ředitele Petra Veselého v letech 2009 až 2011. „Vizí tehdejšího uměleckého vedení bylo představit jakousi trilogii her Toma Stopparda s tím, že třetím, závěrečným dílem trilogie by byla hra, kterou by pro Městské divadlo Zlín Tom Stoppard přímo napsal. Učinili jsme několik kroků pro to, abychom tuto v zásadě utopickou vizi naplnili. Tom Stoppard byl nabídkou potěšen, ale do hry, jež by byla reflexí i jeho zlínských let a dětství, se pouštět nechtěl," řekl Fekar. Z původního záměru zbyla inscenace Stoppardovy adaptace Nestroyovy komedie, kterou pod názvem Na flámu ve Zlíně režíroval překladatel hry Šimon Dominik.

Příští rok se v repertoáru divadla objeví Zamilovaný Shakespeare. „Jsme rádi, že se tak děje v době Stoppardova významného životního jubilea," uvedl Fekar. Hra vznikla podle stejnojmenného filmu. William Shakespeare se v ní marně pokouší dopsat hru, která se má už brzy začít zkoušet, ale zklamání z nešťastné lásky ho brzdí v rozletu. Seznámí se však s krásnou Violou a začne se rodit jedna z jeho nejslavnějších her, Romeo a Julie.

https://www.divadlozlin.cz/

Autor článku: ČTK: Jana Kuncová, kš