24.05.2022 19:38

Mezinárodní akce na památku dětí zabitých během války na Ukrajině – výzva nejen pro divadla

Cílem celosvětové akce, konané při příležitosti Mezinárodního dne dětí (1. 6.), je upozornit na vraždění ukrajinských dětí během války. Místa konání: hlavní města a města po celém světě, v blízkosti divadel nebo na hlavních náměstích.

Dne 16. března 2022 zničili ruští okupanti Činoherní divadlo v Mariupolu, které sloužilo jako protiatomový kryt pro civilní obyvatelstvo. Cynismus bombardování spočíval v tom, že na zemi byl nápis „Děti“, viditelný z výšky na ochranu před útoky. Tato kulturní instituce byla pro obyvatele Mariupolu místem ochrany před humanitární katastrofou. Po této hrůze počet dětských obětí denně roste. Více než 200 dětí již bylo zabito, asi 400 zraněno a desetitisíce násilně deportovány z východní Ukrajiny na území teroristické země. Mariupolské činoherní divadlo se stalo symbolem znehodnocení lidského života a zničení kulturního dědictví. Chceme, aby to viděl celý svět.

Technické specifikace:

  • Zástupci tvůrčích týmů vizualizují svíčkami nápis „Děti“ na ikonických náměstích nebo před budovami divadel (doporučujeme ve večerním čase).
  • Spolupořadatelé jsou žádáni o zajištění kvalitního video obsahu akce (záznamu
    akce pomocí dronů).

Termín konání: 1. června 2022 (Mezinárodní den dětí)

Podrobnosti v níže připojeném souboru.

Ke stažení

Kontakt: Yana Barinova, bývala ředitelka Odboru kultury magistrátu města Kyjeva, glorytoukraine.barinova@gmail.com

Autor článku: převzato z: https://www.culturenet.cz/