05.10.2001 00:00

Mezinárodní dny židovské kultury v Norrköpingu

V jednom z nejkrásnějších švédských měst Norrköpingu, který leží 170 kilometrů jihozápadně od Stockholmu, byly v sobotu 29. září zahájeny Mezinárodní dny židovské kultury. Tento společný švédsko-česko-izraelský projekt nahradil tradiční Židovský týden, který se v Norrköpingu konal ve stejnou dobu v uplynulých dvou letech, a potrvá až do konce října. Hlavním tématem letošního ročníku je židovská identita. Zájemci mohou zhlédnout několik uměleckých a fotografických výstav, filmových a divadelních představení, poslechnout si koncerty vážné hudby či jazzu a zúčastnit se zajímavých přednášek a dalších vzdělávacích aktivit.

Jedním ze spolupořadatelů je České centrum Stockholm, které je hlavním organizátorem a garantem výstavy kreseb terezínských dětí z let 1942-44 nazvané Motýla jsem tady neviděl, literárně fotografické výstavy Franz Kafka a Praha a fotografické výstavy skupiny Signum Židovské hřbitovy v Čechách a na Moravě. V kině Bio Harlekinen, které je součástí Norrköpinského uměleckého muzea, se promítají filmy Musíme si pomáhat Jana Hřebejka a Daleká cesta Alfreda Radoka. Školní mládež se seznámí s polodokumentárním snímkem Jany Hyklové a Pavla Štingla O zlém snu. V kostele Hedvigs kyrka, který poskytl během druhé světové války azyl židovským uprchlíkům z okupovaného Dánska a Norska, se konal zahajovací festivalový koncert v podání souboru Epos trio - Berlin, v němž hraje na housle český krajan Jaroslav Šonský, a v neděli 7. října zde vystoupí pražský hudební kvartet Ensemble Martinů.

Festivalový program nabízí přes třicet kulturních aktivit, z nichž lze zmínit především scénografickou výstavu Isaaca Grünewalda, výstavu současného izraelského umělce Avi Birana Dialog s časem, která je známa i českému publiku z nedávné instalace v pražském Židovském muzeu, čtení z díla Isaaca Bashewise Singera, židovskou bohoslužbu s výkladem pro veřejnost, ukázky židovské kuchyně a přednášky na téma asimilace a uchování židovské identity.

Hlavním sponzorem Mezinárodních dnů židovské kultury je ABF - Spolek pro vzdělávání pracujících. Ideovými otci projektu jsou Jaroslav Šonský, který odešel do Švédska z Československa v roce 1975, a předseda Mojžíšovy náboženské obce v Norrköpingu Peter Freudenthal.

Zdeněk Lyčka
ředitel Českého centra ve Stockholmu

Autor článku: redakce