16.12.2018 13:25

Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER se uskuteční ve dnech 2. – 6. dubna 2019

Aktuální ročník má téma SETKÁNÍ Léčí / Regenerate with ENCOUNTER. „Máme za to, že setkání léčí. Ozdravná síla kontaktu s druhým nám může být v dnešním světě prevencí i léčbou paranoie, kterou nám očkují dezinformace kolem nás. Ozdravné procedury potřebuje jak tělo, tak i duše – a my věříme, že také setkání prostřednictvím umění je jednou z léčebných kúr pro duši, kterou není radno zanedbávat."
Hana Zahradníčková (režisérka festivalu), Soňa Mucinová (dramaturgyně festivalu)

Změnou pro nadcházející ročník je především obměna ředitele festivalu. Po dlouhých osmadvacet let byl ředitelem prof. Mgr. Petr Oslzlý. Nyní se této role chopil ředitel Slováckého divadla Uherské Hradiště a vedoucí Ateliéru muzikálového herectví na JAMU, doc. MgA. Michal Zetel, PhD.  Ambasadorem a tedy tváří nadcházejícího ročníku festivalu bude herec, mim, dramatik a především absolvent Divadelní fakulty JAMU, Boleslav Polívka.

Již tradičně budou inscenace hlavního programu uváděny na divadelních scénách JAMU v Brně, tj. Divadlo na Orlí a Studio Marta, a také v prostorách Centra experimentálního divadla, pod které spadají divadelní soubory - Divadlo Husa na provázku a HaDivadlo.

Ačkoliv festival není soutěžní, každoročně uděluje porota několik ocenění. Porota je složena z profesionální a studentské části. Z té profesionální má  festival v této chvíli potvrzené zatím dva porotce z celkových čtyř. Prvním z nich je Paul Bourne, umělecký ředitel Menagerie Theatre ve Velké Británii. Paul Bourne za posledních 25 let zrežíroval a zprodukoval přes osmdesát profesionálních inscenací v deseti různých zemích a v současné době je také uměleckým ředitelem Divadla 6–16 v Praze. Druhým váženým porotcem je Dr. Wolfgang Jansen, který je považován za odborníka na všechny formy hudebních divadel na německy mluvících scénách. Působí jako divadelní vědec, kritik, či kulturní manažer.

Kromě hlavního programu bude pro účastníky připraven i zajímavý a bohatý off-program. Stejně jako v minulém ročníku bude na Moravském náměstí připravena Open Air Stage, a to hned v první den festivalu, 2. dubna 2019.

O historii festivalu se více dozvíte na facebookových stránkách SETKÁNÍ/ENCOUNTER, kam se každý týden zveřejňují příspěvky o začátcích celého festivalu.

Více informací najdete na webu festivalu SETKÁNÍ/ENCOUNTER (www.encounter.cz), který bude spuštěn 15. prosince 2018.

Autor článku: Lucie Ošmerová

Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER se uskuteční ve dnech 2. – 6. dubna 2019

Festivaly

16.01.2019

Struny dětem v Minoru připravily opět pestrý program

Jaké to je, když si múzy hrají? To se dozví poslední březnový víkend malí i velcí návštěvníci oblíbeného rodinného festivalu Struny dětem v Minoru, díky kterému s příchodem jara ožijí prostory divadla Minor a Novoměstské radnice nabitým programem. Návštěvníci se mohou od pátku 29. března do neděle 31. března těšit na tři desítky různých akcí plných hudby, tance či divadla a setkání s předními umělci domácí scény.

16.01.2019

Pardubický GRAND Festival smíchu nabídne nejlepší komedie loňského roku

Východočeské divadlo Pardubice bude od 21. do 28. ledna hostit již 19. ročník GRAND Festivalu smíchu, jenž je soutěžní přehlídkou nejlepších komedií, které v předešlém roce vznikly na jevištích českých profesionálních divadel. Pardubický festival je svým zaměření zcela výjimečný a unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech často opomíjen.

15.01.2019

V Třebíči se chystá 17. ročník Festivalu divadla 2-3-4 herců

Stejně jako předchozí ročníky zahájí i letošní 17. ročník třebíčského Festivalu divadla 2-3-4 herců pražské divadlo Ungelt. Letos přijede s inscenací Pardál. Třebíčská přehlídka komorních představení českých profesionálních scén se bude konat od 10. do 26. března v Národním domě. Nabídne pět přestavení.