07.05.2007 00:00

Mezinárodní loutkářská organizace UNIMA bude zasedat v Česku

Liberec 7. května (ČTK) - Česká republika bude po 18 letech hostit zasedání mezinárodní loutkářské organizace UNIMA. Její zástupci se sejdou v Liberci koncem června před festivalem dětských představení Mateřinka. Jejich cílem je dokončit Světovou loutkářskou encyklopedii. ČTK to řekl ředitel Naivního divadla v Liberci Stanislav Doubrava, který je současně viceprezidentem UNIMA.

"Encyklopedii se snažíme společně vytvořit již 15 let," dodal. Rozsáhlou publikaci chtějí loutkáři představit na příštím kongresu UNIMA v australském Perthu v roce 2008.

UNIMA je nejstarší mezinárodní divadelní organizací na světě. Vznikla v České republice v roce 1929 a sdružuje loutkáře a příznivce loutkového divadla z téměř 60 zemí. Česko bylo sídlem generálního sekretariátu až do 70. let minulého století. Potom se sekretariát přesunul do Polska a následně do francouzského Charleville-Meziéres. "V Liberci se sejde osmnáctičlenný výkonný výboru UNIMA, ve kterém jsou reprezentanti 17 zemí," doplnil Doubrava, který má v organizaci na starosti mezinárodní loutkářské festivaly.

Loutkáři chápou rozhodnutí UNIMA jednat v Česku jako velkou poctu. "Je to pro české loutkaře výjimečná příležitost se osobně setkat se členy této mezinárodní organizace," poznamenal Doubrava. Součástí zasedání budou i doplňkové a společenské akce včetně návštěvy Pražského Quadriennale - největší scénografické výstavy na světě.

V liberecké Oblastní galerii se současně uskuteční výstava nazvaná Okno do českého loutkářství, kterou připravuje festival Mateřinka spolu s Moravským zemským muzeem v Brně. Expozice bude v Liberci po celé prázdniny. Koncem roku se přestěhuje do Španělska, v Tolose se tam bude prezentovat řada českých loutkohereckých souborů. Nakonec ji uvidí i Brňané.

Petra Laurinová vju

Autor článku: ČTK