27.06.2014 10:01

Michal Vajdička bude od září novým šéfem Dejvického divadla

Slovenský režisér Michal Vajdička přebere od příští sezony post uměleckého šéfa Dejvického divadla v Praze. Dosavadní šéf Miroslav Krobot, který tuto funkci zastával od roku 1996 a soubor v anketě Cen Alfréda Radoka čtyřikrát dovedl k titulu Divadlo roku, v Dejvicích nadále zůstane jako režisér a herec.

"Dejvický soubor mě zvolil za šéfa, sám bych neměl odvahu ani kandidovat na tuto funkci," řekl ČTK osmatřicetiletý Vajdička. Jeho členy dobře zná, nastudoval s nimi dvě inscenace - především hru Ucpanej systém Irvina Welshe, která získala cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2012. Ivan Trojan převzal Radokovu cenu za herecký výkon v roli Boha a byl nominován na Thálii. Úspěšná je i Vajdičkova inscenace Čechovova Racka, který měl premiéru před rokem. Za roli Sorina byl Miroslav Krobot v širších nominacích na Thálie i na cenu Cenu Divadelních novin. Na tu měli naději i Vajdička za režii a Ivan Trojan za roli Trigorina.

Vajdička by rád v Dejvicích zachoval kvalitu i poetiku. "Určitě se tu nebudou dělat nějaké razantní změny," řekl s tím, že v Dejvicích našel nejideálnější soubor, se kterým zatím pracoval. "Byla pro mě velká čest, když mě oslovil na post uměleckého šéfa. Myslím si, že bych tuto práci jinak ani dělat nemohl, kdybychom si vzájemně nepadli do noty," dodal.
Dramaturgický plán na novou sezonu připravuje společně s Krobotem. "Je to především slušný a pokorný člověk, což si myslím i sám o sobě. Proto je ta naše spolupráce stoprocentní. Cením si všech jeho rad a hodně od něj okoukávám," podotkl Vajdička. O příští sezoně řekl, že bude spíše ještě "kapustou" jeho kolegy.
Vajdička se podle svých slov vždy snažil, aby byl zaměřen všeobecně a od Čechova a Shakespeara až po "cooldramata" režíroval skoro všechno. "Je pravda, že po Čechovovi v Dejvicích mám problém najít dobré texty. I když netvrdím, že nejsou, ale jeho dialogy jsou nepřekonatelné," podotkl. Zázemí má v Bratislavě a předem nedokáže odhadnout, jak se nový post odrazí v jeho soukromém životě.
"Určitě mě to vytrhne z jistého stereotypu, a zřejmě i celou rodinu, což může být pozitivní. Když jsem své ženě řekl, že se zřejmě budeme muset stěhovat do Prahy, tak druhý den měla sbaleno - tak je akční," dodal.

Krobot má spoustu nových aktivit, například ve filmu. I to byl jeden z důvodů, proč svůj odchod dlouhodobě plánoval a oznámil už loni. "Dost velkým a dlouhodobým závazkem by pro mě byl i grant, které divadlo dostalo od hlavního města na léta 2014-2017 po 14 milionech korun ročně. Proto jsem odchod z této pozice oznámil s předstihem," řekl ČTK.
I další slovenští divadelníci nalezli uplatnění v Česku. Například Dodo Gombár je od září 2010 uměleckým šéfem a kmenovým režisérem Švandova divadla v Praze. Narodil se v Trnavě, působil v Martině a od roku 2006 šéfoval ve Zlíně. Martin Čičvák, který se v roce 2000 stal kmenovým režisérem pražského Činoherního klubu, se narodil v Košicích. A Juraj Deák, umělecký šéf Fidlovačky a nyní Divadla na Vinohradech, pochází z Bratislavy.

www.dejvickedivadlo.cz


Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, jw

Michal Vajdička bude od září novým šéfem Dejvického divadla