12.11.2001 00:00

Minifestival Setkání s Gertrudou Steinovou

Divadlo Archa připravuje na konec listopadu "minifestival" věnovaný spisovatelce a literární experimentátorce Gertrudě Steinové.

Cílem "minifestivalu" je připomenout různou formou dílo a odkaz jedné z nejvýznamnějších a stále nedoceněných postav světové literatury. Součástí "minifestivalu" nazvaného Setkání s Gertrudou Steinovou bude hostování německého avantgardního souboru Ensemble We Are We - Tanztheater Eva Weissmann s tanečním zpracováním nejznámější divadelní hry Gertrudy Steinové Doctor Faustus Lights The Lights, představení Divadla Tabula Rasa Hodná Anna na motivy jedné z jejích povídek a veřejný workshop věnovaný jejímu dílu.

Gertrude Steinová je považována za matku modernistů a babičku rapu. U nás je spíše známá pro své přátelství s Hemingwayem, Picassem, T. S. Eliotem a dalšími velikány světového umění. Její vlastní tvorba je u nás prakticky neznámá. Do češtiny byl přeložen jen malý zlomek jejího díla a to naposledy v šedesátých letech. Tehdy u nás vyšly ve skvělých překladech Jiřiny Haukové a Hany Skoumalové pouze dvě knihy. Nikdy nebyly vydány překlady jejích experimentálních textů, divadelních her a esejů.

Literární experimentátorka Gertrude Steinová bořila ve svém díle hluboko zažité představy o stavbě věty. Její technika psaní je označována jako kubistická a minimalistická. Rytmus a melodie textu jsou pro ni stejně důležité jako syntax. Gertrude Steinová pracuje s repeticí a hojností rytmu, rýmu a asociacemi zvuku. Podařilo se jí tak vytvářet zcela neobvyklé obrazy, které jsou potenciálně i obrazy divadelními.

Minifestival Setkání s Gertrudou Steinovou - program:

čtvrtek 29. a pátek 30. prosince ve 20.00
Doctor Fuastus Lights The Lights
Ensemble We Are We - Tanztheater Eva Weissmann
Avantgardní taneční zpracování nejznámější divadelní hry Gertrudy Steinové

pátek 30. listopadu 17.00
Znovuobjevená Gertrude Steinová
Seminář o díle "matky" americké umělecké avantgardy. Diskutují: přední odborník na angloamerickou literaturu Josef Jařab, překladatelka Eva Slámová a Eva Weissmann.

sobota 1. prosince 20.00
Divadlo Tabula Rasa: Hodná Anna
Představení pro čtyři herečky a hudebníka na motivy stejnojmenné povídky Gertrudy Steinové. Hudba: Jaroslav Kořán, scéna: Petr Nikl, režie: Jana Svobodová.

Více informací o představení Doctor Faustus Lights The Lights:

Eva Weissmann, umělecká vedoucí Ensemble We Are We, převádí v tomto tanečním představení techniku psaného projevu Gertrudy Steinové z její nejznámější divadelní hry do scénického pohybu a výrazu. Hudbu, tanec a zpěv propojuje neobvyklými postupy s četbou textu, malířstvím a sochařstvím. Gertruda Steinová vytváří choreografii slov na papíře. Eva Weissmann obdobně choreografuje předměty na scéně do nových kompozicí z pohybu, objektů a zvuku.

Na mezinárodní taneční scéně patří Eva Weissmann do oblasti avantgardního divadla. Pro svá představení si vybírá umělce z různých oblastí - hudebníky, zpěváky, moderátory, malíře, sochaře, herce a samozřejmě tanečníky. Umělce spojuje společná touha zpochybnit vymezení tradičních žánrů.

Gertrude Steinová pojala hru Doctor Faustus Lights The Lights jako "operu". Přetváří tradiční vzorce každodenního jazyka a konfrontuje svou průkopnickou práci s jedním z nejsilnějších děl západní kultury - mýtem o Faustovi. Prolíná dědictví Fausta s politickou situací roku 1938 a tím převrací vše naruby. Doktor Faustus prodává svou duši a soutěží s Mefistem o objevení elektrického světla. Jeho vroucím přáním je cesta do pekla. Zjevuje se žena s mystickým jménem "Margarita Ida nebo Helena Annabel".

"Zvukový rámec vět a slov je přetvořen v akustickou atmosféru, která boří hranice ve všech směrech. V podstatě nejde o tanec. Eva Weissmann vytváří přesvědčivě pohyby s intenzitou a precizností."
Dance Ballet Aktuell

"Zkušená divadelnice Eva Weissmann vytvořila veselé dada, okouzlující a nepřehlédnutelné dílo."
Basler Zeitung

Pokud máte zájem o další informace, prosím, kontaktujte:
Jiří Sedlák, Divadlo Archa, tel.: 02/ 21 71 61 10, GSM: 0604/ 86 89 14, e-mail: jiri.sedlak@archatheatre.cz
nebo
Silvie Marková, Divadlo Archa, tel.: 02/ 21 71 61 09, GSM: 0604/ 74 86 99, e-mail: silvie.markova@archatheatre.cz

Autor článku: redakce