13.09.2022 12:19

Minor startuje novou sezónu

Divadlo Minor vbíhá do nové sezóny spolu s nejslavnější dvojicí českých atletů – Emilem a Danou Zátopkovými. O víkendu 23. – 25. září oslaví sté výročí jejich narození festivalem „100 let Zá-to-pek!“. V průběhu sezóny čekají divadlo tři premiéry. O dvě se postarají minorské režijní stálice Jiří Austerlitz a Jan Jirků a Malá scéna poprvé přivítá tvůrčí tandem Janek Lesák a Natálie Preslová. Divadelní aktivity bude tradičně doplňovat řada workshopů, outdoorových her a také VOD platforma TV Minor.

V pondělí 19. září to bude přesně sto let od narození dvou nejznámějších českých atletů Emila a Dany Zátopkových. Divadlo se proto rozhodlo uspořádat o víkendu 23. – 25. září v Minoru a okolí festival pro celou rodinu 100 let Zá-to-pek!. Kromě ceněné inscenace Zá-to-pek! režiséra Jana Jirků čeká diváky speciální outdoorová hra Po stopách Emila, instalace výtvarníka Jakuba Zicha, diskuze s pamětníkem Štěpánem Škorpilem moderovaná Pavlem Zunou a mnoho dalšího.

Režisér Jiří Austerlitz volně naváže na oceňované Libozvuky premiérou inscenace Tramtárie. V neděli 23. října se diváci poprvé ponoří do fantaskní říše nonsensové poezie. Stejně jako u Libozvuků bude i v Tramtárii znít hudba Marka Doubravy a o vizuální stránku se postarají scénografka a výtvarnice Kristýna Täubelová a lightdesigner Jan Komárek.

Že jde divadlo „udělat“ prakticky z čehokoliv dokázala již několikrát dvojice Janek Lesák a Natálie Preslová z pražské alternativní scény NoD. Tvůrčí tandem populární zejména u mladé generace se dlouhodobě věnuje také tvorbě pro děti. V sobotu 10. prosince přiblíží dětskému publiku na premiéře inscenace Hamletek s lehkostí jim vlastní těžké téma rozchodu rodičů.

Poslední dvě minorské inscenace režiséra Jana Jirků dosáhly velkého úspěchu (nejen) u odborné veřejnosti – herec Ondřej Nosálek získal cenu Thálie 2020 za Zá-to-pka! a Gustav Hašek, Pavol Smolárik a Václav Jelínek jsou v užší nominaci a Radka Pavlovčinová Bořkem Jourou a Ondřejem Nosálkem v širší nominaci na Thálii 2022 za inscenaci Bratři naděje. Zda bude stejně úspěšná i další režisérova spolupráce s Minorem, se ukáže na třetí premiéře sezóny 16. března 2023. Diváky tentokrát čeká skutečně půvabný zážitek, protože Jan Jirků nazkouší s devíti herečkami pohádku o princi na bílém koni psanou přímo na tělo, duši i srdce minorským herečkám.

https://www.minor.cz/

Autor článku: Josef Horák