26.05.2017 11:43

Mladí umělci představí Mozartovu komedii Figarova svatba v thrillerovém podání

Soubor Run OpeRun uvede 2. a 4. 6. Thriller Figarova svatba v prostoru Venuše ve Švehlovce.

Spolek Run Operun se před dvěma lety rozhodl změnit současný pohled na operu a to hlavně u mladé generace. První důvodem založení spolku byla vášeň pro operu a druhým byla myšlenka spolku o  zatraktivnění opery a získání mladých posluchačů.

Na projektu se podílí široké spektrum mladých umělců. Studentů poloprofesionálů či profesionálů. Mezi nimi i vokalisté angažovaní v Národním divadle či jiných operních domech jako jsou například pěvec Daniel Klánský a Eliška Gettringerová. Jako dirigent se představí jeden z nejúspěšnějších mladých českých pianistů Lukáš Klánský. Svou účast na projektu v roli hraběte přislíbil Vladimír Chmelo, držitel Ceny Thálie, který se představil v newyorské Metropolitní opeře a v milánské La Scale.

Představení Thriller Figarova svatba je dalším z řady projektů, jimiž snaží přilákat mladé diváky a vychovat novou českou generaci operních nadšenců.

„Premiéra Figarovy svatby v našem thrillerovém pojetí změní jak nás, tak diváka. Budeme tančit na hraně toho, co se ještě smí a toho co už je nepřijatelné, proto jsme si také vybrali prostor Venuše ve Švehlovce, který je těmito experimenty proslulý,” říká režisérka a zakladatelka Run OpeRun Veronika Loulová, studentka operní režie na HAMU.

Run OpeRun již dva roky působí na české operní scéně a po celou tu dobu směřuje k vyvinutí nové operní platformy v České republice. Vyvrací předsudky a mýty o hudebně-dramatickém žánru opery jako o náročné vyšší kultuře. A s použitím moderních inscenačních prostředků transformuje klasická operní díla do stylové a atraktivní inscenace českého operního undergroundu. Run OpeRun uvedl na podzim 2016 Mozartovu kouzelnou flétnu v prostoru bývalého Stalinova pomníku za přítomnosti 2000 diváků.

http://runoperun.cz/

Autor článku: Run OpeRun