07.09.2017 18:00

Moravské divadlo má nové posily, odešla Stropnická či Fialová

Umělecké soubory Moravského divadla v Olomouci čeká v nadcházející sezoně opět personální obměna některých členů. Baletní soubor posílí umělci z Itálie a Velké Británie. Hned čtyři nové tváře se objeví také v činohře. Divadlo naopak po pětiletém angažmá opustila polská baletní sólistka Karolina Zarachová, z činohry po sedmi letech odešla herečka Vendula Fialová a po stejné době také Vojtěch Lipina. Po třech sezonách odchází zpět do Prahy také herečka Anna Stropnická.

Podle ředitele divadla Pavla Hekely je migrace v divadelní branži na rozdíl od jiných profesí naopak žádoucí a pro herce prospěšná. Změnou angažmá se navíc umělci podle něj brání škatulkování. „Co se týče personálních změn v Olomouci, je to běžný jev. Olomouc 'vykrádá' menší divadla, kdy dává nabídky úspěšným hercům z divadel menších, ale i z větších divadel. Renomovaná divadla naopak lákají olomoucké herce, kteří odcházejí například do Prahy," řekl ČTK Hekela.

Do Prahy tak po sedmi letech míří například herečka Vendula Fialová, která na zdejším jevišti ztvárnila více než třicet rolí a představila se i jako zpěvačka, tanečnice a moderátorka. Od nové sezony posílí herecký soubor v pražském Divadle pod Palmovkou. „Do Olomouce se ale bude ráda vracet jako host, a to v inscenacích Jméno, Najdeme se na Ztracené, Mistr a Markétka a Královny," uvedl mluvčí divadla David Kresta.

Její kolega Vojtěch Lipina, který zde ztvárnil také tři desítky rolí, odchází do ostravské Komorní scény Aréna. Zpět do Prahy odchází i Anna Stropnická, která se zdejšímu publiku představila například jako Ofélie v Hamletu či Beatrice ve hře Sluha dvou pánů. Činohru naopak posílí Vendula Nováková, která se představí v první činoherní premiéře Vzpoura Nevěst, a Marek Pešl, čerstvý absolvent ostravské konzervatoře. Součástí souboru bude také Natálie Tichánková a Lukáš Červenka, který do Olomouce přišel z ostravského Divadla loutek.

Z baletního souboru kromě Karoliny Zarachové odešli před prázdninami také Tim Hill a Petr Ondrka. V nové sezoně se publiku představí zahraniční tanečníci. Půjde o Italku Emanuelu Gigliovou, která v České republice dosud tančila v baletním souboru Národního divadlamoravskoslezského v Ostravě. Novými členy budou také Eric Caterer-Cave a Craig McFarlane z Velké Británie. Po mateřské dovolené se do souboru vrací demisólistka Svatava Pořízková, doplnili zástupci divadla.

Změn dozná i soubor opery a operety, odkud po osmiletém angažmá odešel držitel několika nominací Thálie Ondřej Koplík. V Olomouci bude vystupovat již jen jako host. Novou posilu vybere vedení souboru na základě konkurzu během září, dodal mluvčí divadla.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Alena Horáková, gcm