17.08.2018 12:27

Moravské divadlo Olomouc bude mít nové propadlo, diváci v první řadě více místa pro nohy

Prázdninové práce, které v Moravském divadle odstartovaly na začátku července, se pomalu chýlí ke konci. Od nové sezony bude opět v provozu několik let nefunkční propadlo, oprav se dočkal také prostor orchestřiště. Větší komfort budou mít v nové sezoně diváci v první řadě, kteří získají více místa pro nohy.

„Poté, co jsme zušlechtili foyer, jsme se předloni a vloni přesunuli do hlediště. Znovu jsme zpřístupnili diváckou galerii a návštěvnický komfort výrazně pozvedli toužebně očekávanými novými sedadly. Letos nastal čas na opravy v prostoru jeviště. Tou nejvýznamnější z prázdninových prací je rekonstrukce zvedaného stolu jeviště neboli propadla,“ uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc Pavel Hekela. Stůl byl instalovaný v roce 1991 a posledních deset let je nefunkční. Nové propadlo umožní nejen přepravu dekorací, ale díky instalaci bezpečnostních prvků také přepravu herců. „Propadlo usnadní pracovníkům jevištní techniky stavbu scény a kulis. Do jisté míry odpadne stavba z praktikáblů, protože propadlo buď zajede dolů, jak je potřeba, anebo vyjede až do výšky dvou metrů nahoru, čímž může nahradit jevištní stavbu na ploše jeviště," doplnil Hekela. Tato rekonstrukce stála přibližně pět milionů korun, které divadlo získalo od zřizovatele – statutárního města Olomouce.

Rušno bylo o prázdninách také v orchestřišti ukrytém pod jevištěm, kde došlo k opravě statiky stropu. Půlmilionové náklady hradí divadlo z vlastních prostředků.

Po loňské výměně křesel si diváci v první řadě stěžovali na nedostatek pohodlí. Od nové sezony budou mít pro nohy mnohem více místa. „V mantinelu orchestřiště, který divákům v první řadě ubíral místo pro nohy, byly původní dřevěné trámy nahrazeny železnými profily o stejné nosnosti. Jsou užší a díky tomu se onen mantinel zúžil a prostor v první řadě zvětšil. Věříme, že pro diváky bude již sezení pohodlnější,“ sdělil provozně technický náměstek Rostislav Czmero.

Prázdninové práce ustanou na konci srpna, do nové sezony vstoupí Moravské divadlo tradičně galavečerem spojeným s předáním cen za nejlepší umělecké výkony. Slavnostní zahájení sezony se uskuteční v neděli 2. září v 19 hodin. 

Autor článku: David Kresta; foto: www.moravskedivadlo.cz

Moravské divadlo Olomouc bude mít nové propadlo, diváci v první řadě více místa pro nohy