23.03.2022 16:17

Moravské divadlo Olomouc chystá česko-ukrajinský baletní galavečer

Moravské divadlo Olomouc hostí členy Kyjevského městského baletu. Souboru, který se kvůli napadení Ukrajiny Ruskem nemohl vrátit z evropského turné domů, nabídlo vedení divadla umělecký azyl a možnost trénovat a zkoušet v budově divadla. Současně vznikl nápad uspořádat na olomouckém jevišti česko-ukrajinský galavečer, na němž by vedle domácího souboru vystoupili také tanečníci z Kyjeva a pozvaní hosté z divadel v Brně, Ostravě a Plzni. Mimořádný projekt se uskuteční ve středu 30. března ve 20 hodin, vstupenky jsou v prodeji od dnešního poledne. Výtěžek z celé akce poputuje kyjevskému souboru.

Vedení Moravského divadla vyslyšelo prosbu Kyjevského městského baletu o dočasný azyl a rozhodlo se poskytnout ukrajinským umělcům baletní sál, kde mohou trénovat, zkoušet a alespoň takto dál pokračovat ve své umělecké práci. První tanečníci dorazili už v polovině minulého týdne, kompletní soubor včetně zakladatele a uměleckého šéfa Ivana Kozlova by měl do Olomouce dorazit na konci tohoto týdne. „Téměř okamžitě jsme rozběhli jednání o vystoupení Kyjevského městského baletu před naším publikem. Pan Kozlov byl myšlenkou nadšen a pak už jen bylo potřeba dohodnout se na podobě programu a najít v nabitém repertoáru našeho divadla vhodný termín. Jsme moc rádi, že do bohatého seznamu evropských měst, ve kterých Kyjevský balet vystupoval, se brzy přidá Česká republika,“ uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš. „Děkujeme Moravskému divadlu za to, že nám v této těžké době nabídlo možnost zde trénovat a zkoušet. Jsme opravdu pyšní na to, že se v Olomouci můžeme prezentovat. Bude to historicky první vystoupení Kyjevského městského baletu v České republice a my už se na něj moc těšíme,“ doplnil Kozlov.

Program galavečera nabídne nejen vystoupení kyjevských tanečníků, na jevišti Moravského divadla se představí také domácí soubor a rovněž hosté z Národního divadla Brno, Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě a Divadla J. K. Tyla v Plzni. „Jsem velmi rád, že se nám podařilo v tak krátkém čase připravit galavečer, jehož výtěžek půjde na podporu tanečníků z Kyjevského městského baletu, jimž jsme u nás v divadle poskytli zázemí. Oslovil jsem šéfy baletních souborů napříč republikou a jsem velmi potěšen, že souhlasili s účastí svých sólistů na tomto večeru, jehož mottem je: „Není důležité, jaké jsme národnosti, důležité je, že jsme ochotni vzájemně si pomáhat“. Věřím, že tento večer vzbudí zájem a lidé budou ochotni přijít a přispět tak na dobrou věc,“ sdělil Jan Fousek, umělecký šéf baletu Moravského divadla.

V průběhu večera se milovníci tanečního umění dočkají ukázek z baletů Labutí jezero, Don Quijote, Bajadéra, Coppélia, Paquita i ochutnávky z připravované inscenace Obraz Doriana Graye, která bude mít v Olomouci premiéru 8. dubna. Za Kyjevský městský balet se představí Diana Potapenko, Ilona Moskalenko, Konstantin Palienko, Olga Posternak či Volodymyr Bukliev. Těšit se můžeme také na první sólistku baletu Národního divadla Brno Eriko Wakizono a její kolegy Roberta Hylanda, Emilii Vuorio či Arthura Abrama. Z Národního divadla moravskoslezského Ostrava se do programu zapojí sólisté Laura Moreno Gasulla, Rei Masatomi, Brittany Haws nebo Alessio Corallo a z plzeňského divadla do Olomouce zavítají Victoria Roemer a Karel Audy. Domácí soubor pak budou reprezentovat Emily-Joy Smith, Yuki Beppu, Sawa Shiratsuki, Sergio Méndez Romero, Hirofumi Kitazume a další.

Vstupenky na speciální galavečer jsou v prodeji od dnešního poledne v pokladně a na webu Moravského divadla v cenovém rozpětí od 300 do 1500 korun.

Moravské divadlo Olomouc poskytlo pomocnou ruku Ukrajině již na začátku března, kdy pořádalo charitativní koncert. Vystoupení Karla Plíhala, Xindla X, Mňágy a Žďorp a dalších umělců vyneslo 625 tisíc korun, které putovaly organizaci Post Bellum na nákup zdravotnického materiálu a ochranného vybavení zvyšujícího bezpečnost obránců Ukrajiny.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta

Moravské divadlo Olomouc chystá česko-ukrajinský baletní galavečer

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.