11.10.2018 09:24

Moravské divadlo Olomouc připravilo slavnostní koncert ke 100. výročí vzniku Československé republiky

Letošní rok je pro Českou, potažmo Československou republiku ve znamení hned několika kulatých výročí. K říjnovým oslavám 100. výročí vzniku Československé republiky se přidává i Moravské divadlo Olomouc, které přichystalo slavnostní koncert. V podání sólistů a sboru opery a operety a za doprovodu orchestru Moravského divadla zazní ukázky z děl Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany, slovenskou tvorbu bude zastupovat Eugen Suchoň. Koncert se uskuteční v sobotu 27. října v 19 hodin, vstupenky jsou již v prodeji.

Moravské divadlo Olomouc oslaví významné výročí již podruhé. V dubnu se tematický koncert uskutečnil poprvé, z důvodu velkého zájmu a skvělých ohlasů dojde na konci října k jeho repríze. „Pro mě byl dubnový koncert jedním z vrcholů uplynulé sezony a potvrdily to i nadšené ohlasy diváků. Proto jsem se rozhodl pro reprízu koncertu a jsem rád, že se nám v nabitém divadelním programu podařilo najít termín v předvečer stého výročí vzniku Československé republiky,“ uvedl umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald. „Jsem velice potěšen, že se Moravské divadlo připojí k oslavám jednoho z nejvýznamnějších výročí a rozšíří tak bohatou kulturní nabídku, která se pro Olomoučany v posledním říjnovém víkendu chystá. Věřím, že v přehršli kulturních aktivit si diváci najdou cestu do Moravského divadla, aby si mohli vychutnat tento exkluzivní počin v podání našeho souboru opery a operety a orchestru,“ sdělil ředitel Moravského divadla David Gerneš.

Během koncertu zazní například ukázky ze Smetanových oper Prodaná nevěsta a Hubička i populární árie z Dvořákovy opery Rusalka. Dvěma ukázkami bude v programu zastoupeno dílo hudebního skladatele a pedagoga Eugena Suchoně. „Byl to zakladatel slovenské opery, a proto jsem se rozhodl zařadit ukázky z jeho tvorby, které přibližují slovenské zvyky a představují společnou historii Čechů a Slováků,“ zdůraznil Oswald a doplnil, že návštěvníci koncertu uslyší skladby z oper Svätopluk a Krútňava. Druhá polovina slavnostního večera bude patřit vokálně-instrumentální skladbě Antonína Dvořáka Te Deum.

Ze sólistů olomoucké opery a operety v průběhu večera vystoupí Elena Gazdíková, Radoslava Mičová, Barbara Sabella, Jiří Přibyl, David Szendiuch a Jakub Rousek, který se představí mj. v ukázce ze zmíněné opery Krútňava. „Setkání s hudbou Eugena Suchoně bylo velmi příjemné a doufám, že bude někdy příležitost zazpívat si celou operu, která je opravdu vynikající. Slovenština je velmi zpěvný jazyk. Na říjnový koncert se moc těším a jsem šťastný, že toto významné výročí našeho státu mohu osobně prožít, protože u další stovky, ač bych rád, určitě nebudu,“ shrnul Rousek.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta

Moravské divadlo Olomouc připravilo slavnostní koncert ke 100. výročí vzniku Československé republiky

Inscenace

16.10.2018

Soubor Cirk La Putyka se v nové inscenaci zaměří na poruchu pozornosti s hyperaktivitou ADHD

Soubor Cirk La Putyka uvede 21. října v pražském prostoru Jatka78 nové představení, jehož téma se tentokrát zaměří na lidskou osobnost – na tzv. poruchu pozornosti s hyperaktivitou známou pod anglickou zkratkou ADHD. Ve stejnojmenné inscenaci se v režii Rostislava Nováka ml. představí osm výjimečných novocirkusových umělců z Finska, Venezuely, Kanady, Španělska, Belgie, Holandska a Francie – jeden z nejlepších světových žonglérů, akrobaté na tyči, cyr wheelu, kolečkových bruslích, tanečníci i akrobat visící za vlasy.

16.10.2018

Studenti JAMU nastudovali hru Václava Havla Zítra to spustíme

Ve hře Zítra to spustíme vypráví její autor Václav Havel o událostech noci z 27. na 28. října 1918. Třicet let starý text nyní v režii Ivo Krobota nastudovali studenti absolvujícího ročníku muzikálového herectví a prvních ročníků činoherního a muzikálového herectví Divadelní fakulty JAMU. Inscenace neobvykle obsazená bezmála třemi desítkami účinkujících bude mít premiéru ve čtvrtek 18. října v 19 hodin ve školním Divadle na Orlí.

16.10.2018

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede drama bratří Mrštíků Maryša

Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede vrcholné dílo českého vesnického realismu Maryša. V titulní roli klasického dramatu Aloise a Viléma Mrštíkových se představí Anna Fixová, sedláka Lízala ztvární hostující Tomáš Töpfer. Premiérová představení jsou plánována na čtvrtek a pátek.