25.01.2021 13:14

Moravské divadlo Olomouc si připomene výročí Mozartova narození koncertem árií z jeho oper

Wolfgang Amadeus Mozart je bezesporu jednou nejslavnějších osobností hudební historie. Připomenout si výročí 265 let od jeho narození a udělat výběrem árií z Mozartových oper radost sobě i posluchačům se rozhodl soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc. V den a hodinu Mozartova narození, tedy ve středu 27. ledna ve 20 hodin, uvede na YouTube kanálu a webových stránkách divadla speciální koncert, v němž vzdá hold mimořádnému skladateli a dirigentovi.

V souvislosti s Mozartem si v letošním roce připomínáme hned dvě výročí – 27. ledna uplyne 265 let od narození, 5. prosince pak 230 let od úmrtí. „Chtěli jsme toto dvojí výročí oslavit
a současně připomenout Mozartovu vazbu na Olomouc. Pobýval zde jako jedenáctiletý v roce 1767 se svými rodiči a sestrou, když utíkali z Vídně před epidemií černých neštovic. Mozart zde napsal svou 6. symfonii F dur a ještě pár dalších skladeb. Když jsme hovořili o on-line aktivitách našeho divadla, přišel pan ředitel Gerneš s nápadem na uspořádání mozartovského koncertu, za což jsem mu vděčný,“ uvedl umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald, který se coby autor hudebního nastudování a dirigent podílel na olomouckých inscenacích oper Kouzelná flétna a Così fan tutte. „Mozartova hudba se vznáší nad zemí a vždy zůstane nadčasovou. Dokáže oslovit každého posluchače a vytváří pocit jednoduchosti. Jde ale o vrcholně profesionální umění, které nemůže interpretovat každý. Ve své průzračnosti je jeho dílo po interpretační a technické stránce neskutečně náročné. Z mého pohledu Mozart byl a je od první noty obrovský dramatik,“ přiblížil Oswald.

Ve více než hodinovém koncertu zazní árie ze sedmi Mozartových oper. „Výběr skladeb probíhal ve vzájemné spolupráci mezi sólisty a mnou. Sami mi nabídli svůj operní mozartovský repertoár a já vybíral. Upřímně, bylo toho hodně. Myslím, že se podařilo sestavit krásný program plný hodnotných děl,“ zdůraznil Oswald.

Kromě ukázek z již zmíněných oper Kouzelná flétna a Così fan tutte se dočkáme hned čtyř árií a jednoho dueta z dramatické opery Don Giovanni, dojde i na árii Figara z Figarovy svatby, po více než dvaceti letech od poslední olomoucké premiéry opět zazní z jeviště árie z opery Idomeneo a připomeneme také komickou operu Únos ze Serailu. Na koncertu vystoupí sólisté opery a operety Lea Vítková, Elena Prášilová Gazdíková, Barbara Sabella, Lucie Skácelíková, Radoslava Müller, Barbora Řeřichová, Helena Beránková, Jiří Přibyl, David Szendiuch, Milan Vlček a Martin Štolba.

Koncert nabídne také několik premiér. Radoslava Müller si poprvé na jevišti zazpívá oblíbenou árii Sexta z opery La clemenza di Tito (Velkorysost Titova). „Jde o nádhernou mezzosopránovou roli, kterou jsem bohužel dosud neměla možnost zpívat na scéně. Když jsme hovořili o podobě koncertu, vzpomněla jsem si na ni a při zkoušení mi znovu došlo, o jak krásný part se jedná. Mám velkou radost z toho, že si ji budu moct zazpívat na jevišti,“ popsala Müller, kterou při vystoupení doprovodí hráč na klarinet Jan Charfreitag. Sopranistka Helena Beránková se zase poprvé vtělí do postavy Konstance z opery Únos ze Serailu. „Tato árie mě láká už delší dobu. Je velice náročná, jsou v ní lyrické i dramatické pasáže a silné emoce. Mám před Mozartovou tvorbou velký respekt, a proto doufám, že to zvládnu.,“ uvedla Beránková.

V návaznosti na protiepidemická opatření se vedení divadla rozhodlo uspořádat koncert v komorní podobě, kdy zpěváky bude doprovázet pouze klavír. Ve hře na něj se budou střídat korepetitorky opery a operety Moravského divadla Milada Jedličková a Lucie Kaucká. „Kouzelná Mozartova hudba uchvacuje už tolik let celý svět. Tryská přímo ze srdce jako gejzír, působí tak lehce - a přitom je interpretačně docela obtížná. Člověk se musí vnitřně zkáznit, nastavit v sobě téměř hodinový strojek, aby kaskády Mozartovských melodií cinkaly jako stříbrné perličky. Takže i když se na slavnostní koncert moc těším, mám před ním velký respekt. Ale pevně věřím, že naše společné úsilí a hodiny zkoušení přinesou své ovoce a posluchači si odnesou krásný hudební zážitek,“ shrnula Jedličková. „Koncert k výročí narození tohoto skladatele je pro mě vítanou událostí a zároveň velkou výzvou. K Mozartovým skladbám přistupuji vždy s velkým respektem a pokorou a zároveň se velice těším. Vzhledem k složité době, kterou teď prožíváme, je pro nás tento koncert další krásnou příležitostí, jak potěšit naše diváky. Věřím, že nesmrtelná Mozartova hudba je tou pravou volbou, jak aspoň na chvilku proslunit všechny chmury,“ dodala Kaucká.

Moravské divadlo Olomouc zveřejní koncert s názvem Mozart 265 ve středu 27. ledna na svém webu a YouTube kanálu. Premiéra bude ve 20 hodin, tedy v čas, kdy před 265 lety přišel geniální skladatel na svět. Poděkování patří všem účastníkům koncertu včetně Tomáše Zindlera a Vojtěcha Pačáka, kteří stáli za kamerou a zajistili záznam.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta