18.03.2021 09:57

Moravské divadlo Olomouc uvede online Dům Bernardy Alby

Pět dospělých dcer touží po svobodě a po útěku z domu, v němž vládne přísnou rukou Bernarda Alba. Půl roku po poslední repríze se na jeviště Moravského divadla Olomouc vrátí slavné drama Federica Garcíi Lorcy. Vizuálně působivá inscenace se strhujícími hereckými výkony se nyní dostane k divákům v on-line podobě. Dům Bernardy Alby bude přístupný od pátku 26. března od 20 hodin, vstupenky jsou již v prodeji na webu Moravského divadla.

Inscenace měla v Moravském divadle premiéru 24. ledna 2020 a kvůli protiepidemickým opatřením se dosud dočkala pouze sedmi repríz, přičemž poslední uvedení bylo 8. října. „Po pozitivních ohlasech na nedávné on-line uvedení baletu Sólo pro tři jsme se rozhodli zprostředkovat našim divákům a příznivcům další mimořádný vizuální zážitek, jakým Dům Bernardy Alby bezesporu je. Budeme rádi, když on-line přenos inscenace, která se setkala s přízní kritiky a obsadila i titulní stranu Divadelních novin, zaujme další publikum nebo potěší ty, kteří se na představení chystali a jejich plány překazilo nařízení o uzavření divadel. Snad se už brzy sejdeme s diváky v hledišti a oni si vychutnají náš repertoár naživo," uvedl ředitel divadla David Gerneš a doplnil, že on-line přenosem inscenace Dům Bernardy Alby se Moravské divadlo také připojuje k oslavám Světového dne divadla, který připadá na sobotu 27. března.

Přípravy na natáčení se rozběhly v tomto týdnu, na zkoušky dohlíží režisérka inscenace Janka Ryšánek Schmiedtová. „Mísí se ve mně veskrze pozitivní pocity. V šedivé době beznaděje je každá taková akce živou vodou a připomenutím, že jednou všechno to trápení skončí a zase se budeme mít krásně. Zase se bude hrát a tleskat a kouřit o pauze před divadlem a… prostě všechno! Během příprav Domu Bernardy Alby jsem se na Olomouc a jeho divadlo velmi intenzivně napojila – a už neodpojila. Jasně, je mi líto, že jsme naši vymazlenou inscenaci víc nehrály, že ji nevidělo víc diváků, ale už jen to, že vznikla, je zázrak a taková ta životní krása, o kterou se člověk neprosí, ale pak je šťastný, že ji má,“ uvedla režisérka a současně přiznala, že divadelní představení v televizi obvykle nevyhledává. „Potřebuji cítit ten prach, co padá na rozpálené reflektory, zatuchlou vůni opony, jsem závislá na praskání jeviště a prskání herců – na té živosti, neopakovatelnosti a jedinečnosti. Ale v ten samý moment chápu a podporuji, že divadlo má být v nelehké době v co nejlepší kvalitě přenášeno do obývacích pokojů. Třeba proto, že lidem dodá naději, zmírní jejich strádání a stesk, nebo protože si tak cestu k inscenacím najdou i tací, kteří by jinak do divadla prostě nepřišli,“ zdůraznila.

Do postavy Bernardy Alby se po dlouhé pauze opět převtělí Vladimíra Včelná. „Po zjištění informace, že si můžeme Bernardu zahrát, byť jen pro kamery, jsem vlastně byla velmi ráda a na natáčení se těším. U zkoušení této inscenace vznikla zvláštní příjemná atmosféra, která se pak objevila u každé reprízy. Je to takové malé afrodiziakum. Prostě tuhle inscenaci hrajeme rády za každé situace,“ uvedla Včelná.

V rolích dcer se představí Kristína Jurková jako Adéla, Vendula Nováková jako Martirio, Jana Posníková jako Angustias, roli dcery Magdaleny ztvární hostující Barbora Dobišarová, v úloze poslední dcery Amélie se pak představí další host Petra Schovánková. Matku Bernardy Alby si zahraje Naděžda Chroboková-Tomicová, služebnou Poncii ztvární Ivana Plíhalová. Postavu pojmenovanou Žena ve smutku, která je vypravěčem a pozorovatelem celého příběhu, hraje Natálie Tichánková. Scénu, které dominuje suchý strom, a kostýmy, jimž zase vévodí boty na vysokých rudých podpatcích, navrhl David Janošek. Původní hudbu k inscenaci složila ostravská zpěvačka, textařka a výtvarnice Vladivojna La Chia.

Podle tvůrců inscenace je Lorcův příběh stále aktuální, díky tématu touhy po svobodě a volnosti navíc získal v době „lockdownu" nový rozměr. „Předně je to strhující příběh o strachu, sesterské i mateřské lásce, síle pomluv a vášni, která boří i ničí, když nedostane prostor, který žádá. Inscenace řeší i to, co udělá s člověkem, když je uzavřený v domě, kde má všechno, ale schází mu to nejdůležitější, svoboda. A když se k tomu přičte, že dámy herečky skvěle hrají, David Janošek udělal nádhernou výpravu, Vladivojna La Chia hudbu, Anna Saavedra upravila text tak, že ani na moment nenudí, a já to poskládala jako dobře odehranou partii Tetrisu, je to prostě lahůdka, kterou nelze ignorovat,“ shrnula Ryšánek Schmiedtová.

Vstupenky na on-line přenos Domu Bernardy Alby jsou v prodeji na webu Moravského divadla. Cena vstupenky je 100 korun. Pokud chcete podpořit naše divadlo vyšší částkou, případně pokud budete zážitek ze sledování sdílet se členy rodiny, můžete si koupit dražší vstupné, a to až do hranice 500 korun. Prodej vstupenek bude ukončen v pátek 26. března v 19 hodin. Video s představením Dům Bernardy Alby bude pro držitele vstupenek přístupné od pátku 26. března od 20:00 do neděle 28. března do 23:59. Dovolujeme si upozornit, že jedna on-line vstupenka umožňuje pouze jeden přístup k videu s představením a opakované zhlédnutí tak není možné.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: David Kresta

Moravské divadlo Olomouc uvede online Dům Bernardy Alby

Inscenace

14.05.2021

Dabing Street – tragédie, která vás bude bavit. Nově ke zhlédnutí na Dramoxu

Dabing Street, hořká komedie Petra Zelenky z repertoáru Dejvického divadla, přináší chytrý humor, překvapivé zvraty a závěry, které trefně charakterizují současnost. Dabing Street se dočkala také televizního zpracování a před vyprodaným hledištěm Dejvického divadla se hrála od roku 2012 až do loňského ledna, kdy měla derniéru.

13.05.2021

Jak přivítají Městská divadla pražská otevření divadel? Premiérami naživo i online

Divadla se opět otevírají veřejnosti a představí inscenace, na kterých pracovala v uplynulých osmi měsících. Hrát začnou Městská divadla pražská na všech třech svých scénách od pondělí 14. června a na pravidelný program se mohou letos mimořádně diváci těšit i během celých prázdnin. Městská divadla pražská uvedou v červnu celkem šest premiér, naživo i online. Vstupenky jsou již v prodeji.

13.05.2021

Španělská muška bude bavit diváky Divadla J. K. Tyla zcela poprvé

Plzeňský činoherní soubor právě připravuje pod režijním vedením Natálie Deákové rozvernou komedii německých autorů Franze Arnolda a Ernsta Bacha Španělská muška. Hra plná záměn, nedorozumění a omylů se měla divákům představit již v červnu minulého roku, kvůli koronavirové krizi byla přeložena na říjen 2020, kdy se její premiéra opět nemohla uskutečnit. Celý proces zkoušení bude završen v sobotu 15. května 2021 na Nové scéně DJKT představením bez diváků, slavnostní premiéra je naplánována na září 2021.