10.09.2017 23:00

Moravské divadlo otevřelo sezonu, na galavečeru rozdalo ocenění

Moravské divadlo Olomouc dnes slavnostně zahájilo svou divadelní sezonu. Otevřelo ji již tradičně galavečerem, na kterém zástupci divadla ocenili nejlepší umělecké výkony v uplynulém roce. Cenu diváků si tentokrát odnesla za jevištní výkon první sólistka baletu Yui Kyotaniová a člen souboru opery a operety Jiří Přibyl. Diváci dnes poprvé usedli do nových sedaček, proměnou o prázdninách prošlo celé hlediště. Úpravy se zaměřily i na zázemí orchestřiště a vylepšení akustiky. Práce stály 15 milionů korun.

Herce, zpěváky a tanečníky oceňovali umělečtí šéfové jednotlivých souborů. Za jevištní výkon v baletu dnes ocenění získali Emily Smithová a Damani Williams. „Cenu za nejlepší ženský jevištní výkon v uměleckém souboru činohry získala Vladimíra Včelná, v mužské kategorii to byl Václav Bahník," uvedl mluvčí divadla. Nejlepší výkon v opeře a operetě podali v předchozí sezoně Olga Jelínková a Jakub Rousek.
Podle členů Klubu příznivců Moravského divadla Olomouc byla nejoblíbenější inscenací uplynulé sezony Don Quijote v baletním provedení. Mezi emeritní členy byla in memoriam zařazena dlouholetá členka baletního souboru Moravského divadla Olomouc Anna Hloužková, uvedl mluvčí divadla David Kresta.

Galavečer přinesl kromě řady ocenění také ukázky představení z minulé i nadcházející sezony. Kromě oceněného baletu Don Quijote, baletní inscenace Othello či operety Země úsměvů nabídl slavnostní večer i ochutnávky z připravovaných hudebních titulů Ernani či Don Pasquale. Představen byl divákům i slogan této sezony, který zní Přepněte na divadlo. Moderátoři večera se tak snažili divákům vysvětlit, že je zajímavé někdy strávit večer raději v divadle než u televize.

V sezoně divadlo nabídne svým návštěvníkům stejně jako loni 12 premiér, z toho jednu pohádku. Mezi tituly je například Cyrano z Bergeracu, Zkrocení zlé ženy či muzikál Zvonokosy. Činohra zahájí sezonu moderní komedií Vzpoura nevěst.

http://www.moravskedivadlo.cz/

Autor článku: ČTK: ftv, kš