13.02.2017 12:02

Moravské divadlo připravuje Řecké pašije, režisérem je Jan Antonín Pitínský

Moravské divadlo v Olomouci připravuje premiéru inscenace opery Řecké pašije. Vrcholné operní dílo Bohuslava Martinů chystá se členy zdejší opery režisér Jan Antonín Pitínský, tvůrce oceňované olomoucké inscenace Pád Antikrista. V působivých Řeckých pašijích, které kladou velké nároky na sólisty a především na sbor, rezonuje aktuální téma uprchlíků, uvedl mluvčí divadla David Kresta. Autorem hudebního nastudování je Petr Šumník. Premiéra bude 24. února.

Skladatel dílo složil podle románu Nikose Kazantzakise Kristus znovu ukřižovaný, který jej zaujal osudem uprchlíků uprostřed bezstarostného, lhostejného světa. Příběh o obyvatelích řecké vesnice, do níž v době velikonočních pašijových her přijdou uprchlíci z jiné vesnice zničené nájezdem Turků, vyniká ve svém humanistickém poselství silou víry a citu. „Martinů ke zhudebnění tohoto textu přistoupil jako zralý autor, který prošel různými kompozičními technikami. Dá se říci, že hudba Pašijí nabízí posluchačům výsledek autorova celoživotního kompozičního vývoje," uvedl Šumník.

Skladatel se podle autora hudebního nastudování nechal především ve zhudebnění modliteb inspirovat byzantskou hudbou a místy je možno zaslechnout i zvuky balkánské lidové hudby. „Extrémní nároky klade autor na operní sbor. Jsou zde dvě početné skupiny, každá má v příběhu naprosto odlišný charakter a svou speciální úlohu. Dva smíšené sbory ještě doplňuje sbor dětský," doplnil Šumník.

V hlavních rolích se na jevišti olomouckého divadla představí v roli Grigorise David Szendiuch a Oleg Korotkov a Fotise zahraje Jiří Přibyl v alternaci s Michaelem Kubečkou. V dalších rolích spatří diváci Milana Vlčka, Jakuba Rouska či Lucii Janderkovou.

Propracované operní drama Řecké pašije mělo být poprvé uvedeno v Londýně. Na premiéru ale nedošlo. Londýn pak čekal na tuto operu dvaačtyřicet let. Po odmítnutí skladatel dílo neodložil, ale koncepčně je přepracoval do nové, sevřenější, opernější a hudebně velebnější podoby. Ani uvedení této druhé verze se nedočkal. Řecké pašije byly poprvé inscenovány v Curychu 9. června 1961, tedy téměř dva roky po skladatelově smrti. Inscenace Moravského divadla vychází z druhé propracované verze autora.

www.moravskedivadlo.cz

Autor článku: ČTK: ftv, dr